Синоптичката Ева Кикерезова: В моя живот нищо не е на всяка цена
Нищо не може да спре човек, който иска да научи нещо, категорична е красавицата

Синоптичката на БНТ Ева Кикерезова е едно от най-популярните лица в родния ефир. Красивата дама е блян на мъжката част, а ослепителната й усмивка пленява хората от екрана почти всяка вече.
Софиянката, която е завършила Втора испанска гимназия с португалски и италиански език, има и икономическо образование - Бранд мениджмънт, стопанско управление и магистратура по Бизнес администрация. Има и две специализации - "Връзки с обществеността" и "Управление на проекти".
"Така се случи животът ми, че веднага след средното ми образование, започнах работа във вестник Меридиан мач, като репортер, което беше съдбовно решение. Още от дете това ми беше една от мечтаните професии и бях много щастлива от това стечение на обстоятелствата тогава.
Малко след това дойде и предложението за телевизията и през годините съм водила няколко различни предавания, като едни от най-емблематичните бяха "Звезден прах" по ВВТ и рубриката "Здравно досие" по БНТ 1. По настоящем, от няколко сезона, съм водеща на прогнозата за времето в Обществената телевизия. В личен план съм семейна и съм майка на три деца. Винаги съм била социално ангажиран човек.
В последно време вниманието ми е насочено към една група деца, които са отхвърлени от обществото, по-буйни са, най-често са от малцинствата и в повечето случаи са бъдещи клиенти на Прокуратурата. Аз обаче мисля, че мога да променя техния път и да насоча енергията им в правилната посока.
Доста усилия, енергия и време изисква това нещо, но в крайна сметка, мисля, че всеки трябва да плати своя, както го наричам, "данък към обществото". Освен всичко съм и сертифициран семеен медиатор и се занимавам с разрешаване на спорове", разказва тя в рубриката на dir.bg "Идеалният кандидат".
"Не съм имала кой знае какви мечти и представи в началото на кариерата ми, но със сигурност не съм си представяла, че и 18 години по-късно ще се занимавам със същото. Всъщност, си мислех, че ще поработя в телевизията до към 27-28-та ми годишнина и след това ще започна работа в някоя компания, която се занимава с реклама", допълни Ева.
"Мечтата ми беше да стана спортен журналист и тя се изпълни още на 18 години. Никога обаче не съм се стремяла към телевизията и не съм искала да бъда водеща. Когато ми го предложиха обаче, не го приех от първия път. На мен сърцето ми остана завинаги в редакцията на вестниците...", каза още синоптичката.
"Абсолютно нищо не бих променила сега. Всички стъпки съм правила с много мисъл и с цялото ми съзнание. Учех много и работех едновременно с това, а малко след това родих и първия ми син. Винаги съм се старала да живея така, че да не ме е срам да се обърна назад", сподели Кикерезова.
"В началото на моята кариера аз също стажувах във вестника и се стараех да попивам всяко ново нещо и всеки един съвет, който чувах и виждах. Вече бях започнала работа, като репортер и реших, че това ще е нещо, което ще изуча от практиката и колегите ми и се насочих към икономическите образования, за да имам по-широк спектър от знания и умения. Контактите тогава са най-важни и са основополагащи.
Ако човек е старателен в това, което прави и го прави с желание, той винаги ще бъде забелязан и оценен от по-висшестоящите. Важно е обаче и да можем да отсяваме различните предложения. От всички предложения, които са идвали към мен до сега, съм приемала само около 10 процента.
Винаги правя един SWAT анализ на всичко, което достига до мен и до сега не съм бъркала във взимането на решения за работата ми. Отказвала съм предложения, които са изглеждали изключително неустоими и един вид "работата на живота ми", но само няколко месеца по-късно съм се оказвала права в преценката си. В моя живот никога нищо не е на всяка цена...", заяви Ева Кикерезова.
"Моите наблюдения са от преди 20 години и тогава образованието в България беше на много високо ниво. Кандидатстудентските изпити бяха много трудни, а за едно място се бореха десетки души. Трудно се влизаше и трудно се излизаше. Сега нямам наблюдения върху образователната система в Университетите, но истината е, че човек, ако иска да научи нещо, нищо не може да го спре.
Рецептата за кариерен успех е постоянството, доброто колегиално отношение и добрият анализ на различните ситуации, в които съм попадала.
Моят съвет към младите хора е да се образоват колкото се може повече и да развият критично мислене. Да не оставят ситуациите просто да минават покрай тях. Амбициите в един човек се създават още в детските и юношеските години, така че ако зависеше от мен, щях да насоча усилията за мотивация за кариерно развитие в бъдещето именно към подрастващите", завърши тя.