СКАНДАЛ: Мъж ли е жената на Макрон?
Брижит завежда серия от дела срещу автори на слухове, според които тя е родена като Жан-Мишел Троньо

Съпругата на френския президент Еманюел Макрон – Брижит, завежда серия от дела срещу автори на слухове, които твърдят, че е родена като мъж и се е казвала Жан-Мишел Троньо. Слуховете придобиват невероятен мащаб на разпространение във френския Twitter, пише "Фигаро".
В статията се твърди, че мащабно тригодишно разследване е доказало мъжкото начало на Брижит, и то е подкрепено от "много експерти". Изданието е месечно и всеки негов брой съдържа 12 страници, изпълнени с редица странни теории за обществени личности, предава БГНЕС.
Натача Рей, журналистката, за която се твърди, че е разследвала твърденията, даде пространно четиричасово интервю за YouTube на 10 декември. Видеото достига 470 000 гледания, преди да бъде изтрито. По-късно #JeanMichelTrogneux стана една от най-обсъжданите теми във френския Twitter миналата седмица. Само за седмица над 34 хиляди туита използваха хаштага.
Това не е първият път, когато жена е обект на подобни теории. Първа от тях пострада бившата първа дама на САЩ Мишел Обама през 2017 г. Сега странната теория се появява само месеци преди следващите президентски избори във Франция, които ще се състоят през април догодина.
Проучванията на общественото мнение досега уверено сочат, че Макрон, който все още не е обявил официално кандидатурата си, ще спечели втори мандат. Лидерът на дясното крило Марин Льо Пен в момента се смята за основен съперник на Макрон в президентската надпревара.
Сред кандидатите за поста са и Яник Жадо от Зелената партия, Ан Идалго от Социалистическата партия и Жан-Люк Меленшон.
Брижит Мари-Клод Макрон, по баща Троньо е родена на 13 април 1953 г. в Амиен. По професия е преподавател по френски и латински език в средно училище. Първа дама на Франция от 15 май 2017 г.
Брижит Троньо е родена в семейството на производителя на шоколадени изделия и притежател на мрежа от сладкарски магазини Жан Троньо (1909 – 1994) и неговата съпруга Симона (1910 – 1998). Семейство Троньо са богати буржоа – заселвайки се в Амиен през 1872 г., те организират производството на шоколад и на няколко местни сладкарски специалитета, в това число на амиенската разновидност на сладкиша макарон.
На 22 юни 1974 г. тя се омъжва за бъдещия банкер Андре Луи Озиер, съпрузите имат три деца: Себастиан (род. 1975), Лоранс (род. 1977) и Тифен (род. 1984). Развеждат се през 2006 г. Брижит понастоящем има седем внука.
След като получава сертификат CAPES в областта на хуманитарните науки, Брижит преподава в Париж, след това в Страсбург, в протестантското училище Lucie-Berger. През 1991 г. тя се връща в родния си град и започва работа като преподавател по френски и латински език в йезуитския лицей La Providence. Тук през май 1993 г. тя среща Еманюел Макрон, връстник и съученик на дъщеря ѝ Лоранс.
Еманюел посещава нейните уроци по литература, Брижит води също театрален клас, който той също посещава. Романът им започва през следващата, 1994 година. Родителите на Еманюел, страхувайки се от скандал, настояват той да замине за Париж, и Еманюел учи последната година в лицея Хенрих IV. Въпреки това отношенията му с Брижит Троньо не прекъсват.
Брижит се развежда с мъжа си на 26 януари 2006 г. и се омъжва за Макрон на 20 октомври 2007 г. За пръв път в качеството на съпруга на действащ политик Брижит публично се появява на 2 юни 2015 г., вземайки участие в официалната вечеря с краля на Испания Фелипе VI и неговата жена.
Брижит Макрон играе активна роля в предизборната кампания на мъжа си, а негов важен съветник казва, че „нейното присъствие за него е важно“. Тя, както се говори, също е „една от малкото личности, на които той се доверява“. Макрон заявява, че ако победи на изборите, жена му „ще играе ролята, която винаги е имала, когато е била до него, тя няма да е скрита.“ По време на неговата избирателна кампания всички деца на Брижит поддържат бъдещия президент. На 15 май 2017 г. Брижит Макрон става първа дама на Франция.
Президентът Макрон прави няколко заявления относно необходимостта да се изработи официален статут на първата дама на Франция, като ѝ се възложат определени функции в системата на президентската власт, но през август 2017 г. онлайн-петиция против тази идея събира над 200 хил. подписа.
Въпреки това на 21 август 2017 г. на сайта на Еманюел Макрон са публикувани правила за прозрачността на статуса на съпругата на държавния глава, Брижит Макрон получава неплатена длъжност в представителството на страната.