СКАНДАЛ : Прокурор поиска закриването на в. "Телеграф"

У нас
12:17 - 07 Юни 2019
2798
СКАНДАЛ: Прокурор поиска закриването на в. "Телеграф"

Преди месец главният редактор на "Телеграф“ Васил Захариев сезира компетентните органи от МВР за наличие на фалшив сайт с наименование www.telegraf.bg, в който се публикуват статии на български език, нямащи нищо общо с редакционната политика на вестника. Адресът на уебсайта се различава от този на вестника единствено по допуснатата грешка (буквата f вместо ph). Именно за да се избегне объркване от страна на читателите ни, които могат да сметнат, че фалшивият сайт е официален такъв на вестника, беше поискано от компетентните органи извършването на проверка. Съвсем стандартна процедура при подобни случаи.

Какво обаче последва след подадената жалба. "Вчера получихме съобщение от Патентното ведомство с приложено прокурорско постановление, в което, вместо компетентните органи да се занимават с фалшивия уебсайт www.telegraf.bg, се разпорежда председателят на Патентното ведомство да заличи нашата търговска марка „Телеграф“ (регистрирана още през 1999 г.), както и незабавно да уведоми прокуратурата за предприетото действие. Основанието било, че търговската марка „Телеграф“ (на български език) противоречала на закона, защото, видите ли, можела да създаде заблуда на потребителите в Република България, че има общо със "световноизвестния английски вестник с дългогодишна популярност в страната The Telegraph. Оставаме безмълвни пред постановеното правно безумие. Само ще посочим, че негов автор е прокурор Тодор Тодоров от Районната прокуратура в град София", пишат от редакцията на вестника. 

Ето и допълнението към скандалния казус: 

"Какво се случва, уважаеми читатели на вестник "Телеграф“? От кога в България прокуратурата затваря медии? От кога прокуратурата може да реши да заличи търговската марка на най-тиражния и продаван вестник в страната, без дори да е налице спор относно собствеността или ползването на същата марка. Да не коментираме изобщо, че оспорването на търговска марка е въпрос на гражданското право, а не на наказателното, и минава през съдебно производство, в което трябва да се докаже основателността на претенцията.

В кое време живеем? Явно сме се заблуждавали, че мракобесието на фашизма е останало в историята. Явно и днес с един акт, в случая прокурорско постановление, може да се затвори една частна медия с повече от десетгодишна история. Това ли е конституционно прокламираната свобода и независимост на медиите, за която толкова се говори в наши дни? Един самозабравил се магистрат, учил-недоучил право, или пък още по-лошо, изпълняващ специална поръчка да се разправи брутално с неудобната медия, решава да затвори най-тиражния национален ежедневник в страната, като заличи търговската му марка. Къде останаха законността и правовият ред? Та нали сме държава от Европейския съюз. И в другите европейски държави ли прокуратурата може да затваря медии просто ей така – по субективна преценка на един редови прокурор и в грубо нарушение на закона. Защото такива правомощия и според българските закони прокуратурата няма.

А на прокурор Тодоров ще кажем, че "Телеграф“ не е само "наименование на информационна машина – устройство за бързо предаване на съобщения от разстояние...“, както той твърди в скандалното постановление, а изключителна по своя характер търговска марка на независима медия с десетгодишна история и със 100-хиляден ежедневен тираж. Медия, ползваща се години наред с доверието на огромна аудитория от читатели, превърнала се в незаобиколим медиен фактор в обществения и политическия живот на страната. И само от уважение към институцията, към която същият прокурор принадлежи, няма да наречем сътвореното от него постановление с епитетите, който наистина заслужава...

"Телеграф“ има право на свободно съществуване както всички други медии в страната и ще защитава това свое право с всички законови средства. И никой няма да успее да "заличи“ вестника от обществения живот, независимо какъв сценарий изпълнява и на чии интереси служи. Защото случващото се е скандален прецедент, носещ отпечатъка на минали тъмни времена, нямащи нищо общо с демокрацията и правовия ред. И ако сценарият проработи, то всички приказки за свобода на словото и независимост на медиите ще бъдат лишени от смисъл.

Ако попитаме този вездесъщ прокурор, този "Заличител“, защо не заличи и марката "Капитал“? Ще получим ли отговор? По неговата логика това наименование също не следва да се ползва с някаква изключителност, а означава дума от ежедневието ни – съвкупност от блага, имущество и активи. Ами марката "Дневник“ или "Сега“ - те също са обикновени думи от бита. Естествено, че няма да ги заличи, защото проблемът явно не са марките, а съществуването на една независима медия, станала неудобна за олигарсите и задкулисието с разкритията си и с истината, на която дава трибуна.

Явно след като е завладяло съда, задкулисието се опитва да овладее прокуратурата. Ако прокуратурата падне в плен на олигарсите, резултатът ще е само един – мракобесна диктатура". 

"Телеграф“ е изпратил протестна позиция до главния прокурор и Инспектората на Висшия съдебен съвет за това мракобесие.