Скандал в парламента заради енергетиката и горивата

Фургони на строителни фирми нажежиха градусите в НС, БСП скочи на патриотите

Политика
13:37 - 21 Януари 2021
1643
Скандал в парламента заради енергетиката и горивата

Поправката на закона за контрол на търговията, превоза и съхранението на горивата, внесена от ПГ на Обединените патриоти, скара управляващи и опозиция в Народното събрание. Напрежение имаше и при гласуването на второ четене на промени в Закона за енергетиката.

Поправката, внесена от Обединени патриоти, дава възможност на около 1000 фирми от строителния сектор, от минно-добивната индустрия и от превозваческия бранш да регистрират своите преместваеми обекти за зареждане на тежките си машини и също така на т. нар. ведомствени бензиностанции.

Според сега действащия закон обаче архитектите на общините отказват да издават съгласувателни решения за този вид обекти. Срещу предложението се обявиха от левицата с мотива, че толкова важна промяна трябва да бъде защитена в пленарната зала от министър-председателя и да бъде внесена от Министерския съвет, а не от коалиционния партньор "Обединени патриоти".

"Защо премиера го няма да каже, че бранша няма къде да зарежда и използва Обединени патриоти да внася тези закони, защото ви е страх да си изкарате премиера, който от сряда до събота се снима с тези багеристи, а днес го няма да каже, че имат проблеми. Министър-председателят нямаше трактор и багер, на който да не се качи, той не разбра ли, че няма къде да зареждат. Защо го внасяте вие този закон, а не Министерски съвет", попита Георги Свиленски от БСП, цитиран от БНТ. 

"Както казахте преди малко за строителната техника, за багери, за валяци, за трактор. Аз искам утре да има възможност, ако, не дай, Боже, Корнелия и Карадайъ да управляват заедно, и те да могат да карат валяка, ама да е зареден и да не се налага да го бутат, затова искам да го направя. Тук не става въпрос за лобизъм или политически решения. Основната причина е да дадем възможност на тези над 1000 български фирми да работят", каза Юлиян Ангелов от Обединени патриоти.

ДПС и управляващите пък се скараха заради поправките в закона за енергетиката, където се предлага България да отказва достъп до инфраструктурата на газопровода "Балкански поток", фондът за енергийна сигурност да поема лихвите по кредитите, свързани с енергийната ефективност, да се премахне студеният резерв, да отпадне 5-процентната такса, която досега плащаха всички производители на фотоволтаична енергия и да се премахне функцията на НЕК като обществен доставчик.

Последното предложение беше вкарано между първо и второ четене от ДПС. Срещу него се обявиха от управляващите.

"Предлагаме НЕК вече да не изпълнява функциите си на обществен доставчик. До 1 юли 2021 г. трябва да имаме пълна либерализация на пазара. Сега сме януари месец, ако не направим пълната либерализация, това означава, че влизаме в изборния период. Това означава, че законът, който имаме пред нас и директивите на ЕС не се изпълняват", каза Аталай от ДПС. В последствие той оттегли всичките си предложения за поправки в закона. 

Снимка: Агнес Методиева