След 10 години: Пробация за трима купувачи на гласове в Свищов през 2014 г.
Илдънай Ахмедов, Генчо Конов и Емил Антонов давали по 30 лв. за глас
Трима купувачи на гласове, давали по 30 лева на хора от Свищов, за да гласуват за определена партия през далечната 2014 г., бяха наказани с пробация.
В следващите месеци Илдънай Ахмедов, Генчо Конов и Емил Антонов трябва да спазват следните мерки - „задължителна регистрация по настоящ адрес" с периодичност два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от по 6 месеца. Присъдата е на ВКС и е окончателна.
Наказанието, дадено им от втората инстанция - окръжният съд във Велико Търново, е било 6 месеца условно. Първата инстанция - районният съд в Свищов пък ги е оправдал.
През 2014 г. Илдънай Ахмедов чрез Асен А. организирал даването на по 30 лв. на 12 установени и на други неустановени лица, за да ги склони на изборите за народни представители на 5 октомври 2014 г. да гласуват за определена политическа партия. На Асен А. дал 540 лв., за да купи с тях гласове. По 30 лв. получили Лидия А., Мезбуре Ч., Тенуре К. и Илиан С.
Другият осъден - Генчо Конов, дал 30 лв., на Северин М. също с цел да го склони да упражни избирателното си право в полза на определена партия. Чрез Северин М. организирал даването на по 30 лв. на членовете на семейството му - общо 150 лв. Емил Антонов също предложил по 30 лв., на Лидия А., Мезбуре Ч. и Тенуре К. Според върховните съдии няма как да се споделят отправените упреци, че липсата на обвинение спрямо Асен А., Тенуре К., Мезбуре Ч., Лидия А., Илиан С. и Северин М., на които е придаден статут на свидетели вместо на обвиняеми за престъпления против политическите права на гражданите, са довели до противоречие със закона и е бламирана възможността подсъдимите в максимална степен да реализират правото си на защита.
От делото става ясно, че свидетелят Асен А., работил по онова време в Общинското предприятие „Чистота", чийто директор пък бил Илдънай Ахмедов.
Асен направил „списъка за пилета" със 17 лица в изпълнение на договорката му с подсъдимия Ахмедов. Генчо Конов пък случайно срещнал Северин М. Съдиите посочват, че наказанието на всеки един от подсъдимите е определено при наличието на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, а освен това и защото оттогава са изминали малко повече от 10 години.