След бурни дебати: Парламентът осъди Гладомора в Украйна
Депутатите обединиха проектите на ГЕРБ и ДБ, БСП и "Възраждане" не ги подкрепиха
Гладоморът в Украйна от 1932-33 г. да бъде обявен за геноцид - тази тема обсъждаха два часа депутатите в предпоследния си работен ден. Темата обаче отново върна репликите за Народния съд, комунистическия терор и настоящето.
Комисията по външна политика предложи общ проект, с който Народното събрание осъжда категорично извършителитe на Гладомора, а всяка последна събота на ноември да бъде за Ден за почит и памет за жертвите му. По темата бяха внесени два проекта на "Демократична България" и на ГЕРБ, които бяха обединени.
Общата декларация мина със 134 гласа "за" и 26 "против" - независимият Явор Божанков и "Възраждане". БСП не участваха в гласуването.
Атанас Атанасов от ДБ посочи, че в демократичните общества има различни разделения - политически, икономически, но най-важната ценност е човешкия живот. Ние сме сложили ударението върху този проблем - имало е масово изтребление, настоя той. И атакува "Възраждане" които по-рано обявиха, че естествено няма да подкрепят декларацията. Единственото, което ми идва е, че естествено оправдавате тези, които са извършвали изтреблението, заяде се той.
"С тази декларация осъждаме по този начин да се решават вътрешно политическите въпроси на Русия, защото и България е била жертва в исторически план. Москва продължава 100-годишна политика да скрива истината", настоя Любен Дилов от ГЕРБ.
Големият глад през 1932-1933 година, наричан Гладомор, обхваща "зърнените" райони на бившия СССР - Украйна, Северен Кавказ, Долна и Средна Волга, Казахстан, Западен Сибир и Южен Урал. От глад през този период са загинали над 8 милиона души, от които най-много - близо 4 млн. милиона в Украйна, 2 милиона в Казахстан и Киргизстан и 2-2,5 милиона в Русия.
Понятието "гладомор" е съчетание от двете украински думи - "глад" и "унищожение". Или иначе казано - гладна смърт. Тя обаче не е следствие на суша и неплодородие, а на целенасочена политика на властите в СССР оглавявани от Йосиф Сталин - те провеждат насилствената колективизация и "разкулачване".
В текста, приет от парламента, се предлага всяка последна събота на ноември да бъде обявена за Ден за почит и памет за жертвите на Гладомора в Украйна. Във връзка с това има и позитивно становище от Министерството на външните работи.