След Комисията за ревизия: Иван Пилето отговори на обвиненията

Заради твърденията на Светослав Илчовски инвеститорите в „Градус“ са ощетени с повече от 24 милиона лева, обяви бизнесменът

Икономика
11:12 - 10 Май 2021
3195
След Комисията за ревизия: Иван Пилето отговори на обвиненията

Готови сме за пълна данъчна ревизия и проверки от институциите. Това казват от „Градус“ в позиция до медиите, изпратена във връзка с „изнесените в публичното пространство твърдения, целящи да уронят авторитета на дружеството“.

От там заявяват, че по този начин се нанасят финансови вреди за акционерите на дружеството „в особено големи размери“, както и поставят под риск стабилността и доверието в българския капиталов пазар.

Инвеститорите в „Градус“ са ощетени с повече от 24 милиона лева, се твърди в позицията на дружеството.

След изявлението на бизнесмена Светослав Илчовски за „кухи фирми“ и увеличаване на оборота „с нашите пенсии“, акциите на компанията поевтиняха с 10%.

В позицията на „Градус“ се припомня цялата история на компанията, която бе листната на борсата през юни 2018 чрез аукцион, организиран от БФБ. От тогава до 5 май тази година акциите бележат поскъпване с 13%.

Ето и цялото съобщение на дружеството:

"Уважаеми медии,  
 
Във връзка с изнесените в публичното пространство твърдения, целящи да уронят авторитета на “Градус” АД, нанасяйки по този начин финансови вреди за акционерите на дружеството в особено големи размери, както и поставяйки под риск стабилността и доверието в българския капиталов пазар, бих искал да представя някои факти, които да внесат яснота по отношение на следните инсинуации:  
 
1. Относно твърдения за „кухи обороти и фиктивни сделки“: 
 
„Градус“ АД е формирано през декември 2017 г. чрез непарична вноска на дяловете и акциите на пет различни дружества – “Лора-2004“ ЕООД, „Жюлив“ ЕООД, „Милениум 2000“ ЕООД, „Градус – 1“ ЕООД, „Градус – 98“ АД  
 
Съгласно изискването на българското законодателство при непаричната вноска е извършена оценка на тези акции и дялове от трима независими оценители, назначени от Агенцията по вписванията. Във връзка с тази оценка, информация относно активите, оборотите и приходите на всички дружества от групата Градус е била предоставена на оценителите и е публично достъпна в Търговския регистър. От 2017 г. насам всички отчети на групата са одитирани и заверени без квалификация или резерви от реномирани международни одитори. Оборотите и сделките на групата подлежат на ежемесечни проверки от органите по приходите, информацията от които би могла да бъде изискана от компетентните органи. При нито една от тези проверки не е открито каквото и да е несъответствие или проблем със сделките, на което и да е дружество от групата. Всички сделки, сключени от тези дружества са реални, надлежно регистрирани в НАП и отчетени в съответствие с международните счетоводни стандарти във финансовите отчети на групата.   За по-малко от три години от регистрирането си за търговия на Българска фондова борса  до момента „Градус“ АД е разпределило дивиденти към акционерите си в размер на 40 439 045.86 лв. Дивидентната доходност е 9.22%, а след предложеното изплащане на дивидент, което предстои да бъде одобрено от акционерите през 2021 г. ще надхвърли 10.44%. По размер на реално разпределените дивиденти „Градус“ АД се нарежда сред водещите компании в България. Разпределението на подобен дивидент е категорично доказателство за генериране на устойчив оперативен модел и реален паричен поток.    В качеството си на независим член на Съвета на директорите на „Градус“ АД, възложих изготвянето на справки за всички сделки със зърнени култури от 2017 г. до днес на групата. Информацията ще бъде публично оповестена в съответствие с приложимото законодателство към дейността на публичните дружества.