След над 2 века в обращение: САЩ спира изработването на монети от 1 цент

Разходите за производството са нараснали от 1,3 цента на монета до 3,69 цента

Новини
14:08 - 25 Май 2025
1962
След над 2 века в обращение: САЩ спира изработването на монети от 1 цент

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена.

Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед, се подкрепя както от Републиканската, така и от Демократическата партия и се дължи най-вече на разходите за производството ѝ, пише "Шпигел“. През последните десет години те са нараснали от 1,3 цента на монета до 3,69 цента. Очаква се спирането на монетата да спести на хазната 56 милиона долара годишно.

Министерството на финансите във Вашингтон обяви по-рано тази седмица, че последната поръчка за заготовки е била направена този месец и от началото на 2026 г. монети с този номинал повече няма да бъдат пускани в обращение. 

По данни на финансовото ведомство в момента в обращение са около 114 милиарда монети по 1 цент. Тази монета е емитирана за първи път от правителството през 1793 г., а от 1909 г. насам на нея е изобразен бившият американски президент Ейбрахам Линкълн.

През февруари тази година президентът Доналд Тръмп нареди на министъра на финансите Скот Бесънт да прекрати производството на едноцентовите монети. В бъдеще сумите трябва да бъдат закръгляни нагоре или надолу до най-близката стойност, завършваща на 5 цента.

Бъдещето на монетата от 1 цент предизвиква спорове и в еврозоната, както и в някои държави като Финландия.