След срещата Путин-Тръмп цените на петрола остават стабилни

Русия
11:00 - 18 Август 2025
501
След срещата Путин-Тръмп цените на петрола остават стабилни

Цените на петрола останаха до голяма степен непроменени днес след спад в ранната търговия, тъй като Съединените щати не оказаха допълнителен натиск върху Русия да прекрати войната в Украйна чрез мерки за прекъсване на износа на петрол след среща на лидерите на двете държави, съобщава "Ройтерс".

Фючърсите на суровия петрол Brent паднаха с 6 цента, или 0,09%, до 65,79 долара за, а американският суров петрол West Texas Intermediate беше на 62,82 долара за барел, което е с 2 цента, или 0,03%, нагоре.

Американският президент Доналд Тръмп се срещна с руския си колега Владимир Путин в Аляска в петък и се оказа, че е по-съгласен с Москва в търсенето на мирно споразумение, вместо първо на прекратяване на огъня. Тръмп ще се срещне и с украинския президент Володимир Зеленски и европейски лидери днес, за да постигне бързо мирно споразумение за прекратяване на най-смъртоносната война в Европа от 80 години.

В петък Тръмп заяви, че не е необходимо незабавно да обмисля ответни мита за страни като Китай за закупуване на руски петрол, но може да се наложи да го направи "след две или три седмици", което намали опасенията относно прекъсване на руските доставки.

"Неуспехът беше до голяма степен заложен, пазарът остава в изчакване дали повече руски барели могат да пристигнат в световния център за доставки на суров петрол, ако военните действия в Украйна приключат", посочи независимият енергиен анализатор Гаурав Шарма.

Китай - най-големият вносител на петрол в света, е и най-големият купувач на руски петрол, следван от Индия.

"Основното, което беше налице, бяха вторичните мита, насочени към ключовите вносители на руска енергия, и президентът Тръмп наистина посочи, че ще спре постепенните действия на този фронт, поне за Китай", заяви анализаторът Хелима Крофт.

"Статуквото остава до голяма степен непроменено засега", отбеляза той и добави, че Москва няма да се откаже от териториалните си искания, а Украйна и някои европейски лидери ще се противопоставят на споразумението "земя срещу мир".

Инвеститорите следят и за насоки от коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл тази седмица относно пътя за намаляване на лихвените проценти, което би могло да повиши стойността на акциите до нови рекорди.