Словакия приема закон срещу НПО по руски модел
По-рано този месец хиляди словаци протестираха срещу законопроекта

Парламентът на Словакия прие в сряда законопроект, затягащ правилата за неправителствените организации, който критиците на администрацията определят като законодателство в стил Кремъл, пише "Политико".
Законът, който беше приет по бърза процедура и с минималното мнозинство от 76 депутати, нарежда на НПО да разкриват информация за своите дарители и въвежда глоби за тези, които не го направят.
Най-противоречивата част от закона, определяща неправителствените организации като лобисти, беше премахната като отстъпка за приемането на законодателството. Противниците на законопроекта от партиите Прогресивна Словакия и Свобода и солидарност (SaS) призовават президента Петер Пелегрини да не подписва закона.
Неправителствени организации, като Via Iuris или Peace for Ukraine, нарекоха закона руски, поради последиците му за демократичната опозиция в страната.
"Този закон е копиран от Русия, където подобно законодателство е използвано за унищожаване на независими организации, затваряне на опозиционни фигури, заглушаване на медиите и налагане на репресии", каза пред "Политико" Лучия Стаселова от инициативата Peace for Ukraine, която организира протести.
По-рано този месец хиляди словаци протестираха срещу законопроекта в повече от 30 града в страната, но също и в Мадрид, Копенхаген и Лондон.
Прокарването на законодателството беше част от дългогодишните усилия на словашкия министър-председател Роберт Фицо да накара неправителствените организации и независимите медии да се подчинят. Още през 2023 г., след като беше преизбран за четвърти път като министър-председател, Фицо обеща да сложи край на "превъзходството на НПО" в Словакия .
Европейската комисия разкритикува първоначалния проектозакон — който имаше за цел да обозначи НПО като чуждестранни агенти — в своя доклад за върховенството на закона за 2024 г. , предупреждавайки, че ще предприеме правни действия, ако словашкото правителство го прокара.
Фицо и неговите съюзници казват, че законодателството е насочено към повишаване на прозрачността, но политическите му опоненти не приемат това.
"Авторите на законопроекта разбраха, че първоначалното предложение няма да отговаря на законодателството на ЕС, какъвто беше случаят с подобен закон в Унгария, така че намериха друг начин да подкопаят неправителствените организации", каза преди това Ондрей Достал, депутат от дясната партия SaS, добавяйки, че законопроектът надхвърля промяната на терминологията.
"Това е опит да се етикетират неправителствените организации и да им се придаде негативна конотация", добави той.