Служебното МОН създаде нов хаос с приема на студенти
Вместо да увеличат местата в специалности, от които бизнесът има нужда, увеличава стандартни направления, от които ВУЗ-овете и сега бълват достатъчно специалисти
Провежданата в последните години политика по преструктуриране на приема в университетите изглежда изоставена. Вместо да предложи повече студенти по технически и инженерни науки, от каквито икономиката ни изпитва сериозен недостиг, служебното просветно министерство е предложило за догодина увеличаване на бройките за масови направления като икономика, туризъм, национална сигурност и др., в които досега приемът постепенно се свиваше. Това става ясно от справка за планирания за 2023/24 г. план-прием в държавните университети по отделните професионални направления, пише "Сега".
Служебният екип в МОН предложи в средата на май проект на план-прием във вузовете за догодина, от който ставаше ясно, че двата военни университета - Военната академия "Г. С. Раковски" и Националният военен университет "В. Левски" във Велико Търново, ще са с най-висок ръст на планираните за държавно субсидиране места за студенти спрямо м.г. - съответно с 30% и с 25%. От него обаче не ставаше ясно каква е картината по професионални направления.
От въпросната справка ясно се вижда, че с най-голям скок на отпуснатите места за догодина след военно дело се отличава направлението национална сигурност.
Ако през м.г. държавата е отпуснала 492 места за национална сигурност, а заети са били 475, то за догодина са планирани цели 582 места, или с 18% повече.
По същия начин приемът е увеличен в още няколко направления, в които определено няма глад за кадри - като масовите икономика (с 13% повече студенти) и администрация и управление (с 33%), които най-сериозно се орязваха последните години заради прекалено раздутия прием. Подобно увеличение на приема има при психологията - от 219 на 317 бройки (скок от 44 на сто), както и при обществени комуникации и информационни науки - от 449 на 551 бройки (22% скок).
Изненадващо увеличение има и за направление стоматология, въпреки в сферата няма глад за кадри - от 200 на 251 места, т.е. с 25%.
За сметка на това пък са намалени бройките за направление проучване и добив на полезни изкопаеми, която е с най-голяма добавена стойност - в нея влизат студенти с не особено висок успех, а излизат с високи заплати - тук държавата предлага да субсидира само 136 места при утвърдени за т.г. 182, т.е. 1/4 по-малко. Макар от тези 182 места т.г. да са заети 126, това все пак е знак за политиката, която води държавата.