Сметната палата: България е назад в усвояването на евросредствата
България изостава при усвояването на европейски средства. За това допринася политическата нестабилност. Това стана ясно при представянето на Годишния доклад на Европейската сметна палата за 2023 г., съобщават от Сметната палата.
Илиана Иванова, бивш еврокомисар и настоящ член на Европейската сметна палата отбеляза, че за страната ни не са намерени количествени грешки при управлението на европейските средства в областта "Земеделие и природни ресурси", но са открити грешки в областта "Кохезионна политика".
Иванова отбеляза, че има сериозна забавяне при усвояването на средствата по ПВУ. По думите й в регламентите и в законовата база на ЕС няма разписани ясни дефиниции как се определят етапите и целите по Плана. Според ЕСП това дава възможност на държавите и на Европейската комисия да ги интерпретират по различен начин. Тя добави, че съществува риск, свързан със загуба на финансиране, неразплатени задължения, нарастване на дълга, инфлация и др.
От доклада на ЕСП става ясно, че общото ниво на съществени грешки при разходите от бюджета на ЕС се е увеличило през 2023 г. на 5,6% срещу 3 % през 2021 г. и 2,7% през 2020 г. Водещата причина за това са разплащанията след приключването на пандемията от ковид-19.
Най-високо е нивото на грешки в областта на кохезионна политика - 9,3%, като причина за това е големият обем транзакции. Най-нисък пък е процентът на грешките в бюджета на ЕС в областта "Земеделие и природни ресурси" - 2,2%.
Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов изрази задоволство от малкия процент грешки при усвояването на средства в областта Земеделие и природни ресурси. Според него оценката на Европейската сметна палата е признание за работата на българските институции и техният стремеж за ефикасно и качествено разходване на европейките средства.