Софиянски си спомни: Ханке дойде в кабинета ми, даде ми договор за $40 000 и каза да няма борд
През 1997 г. имаше галопираща инфлация, резервът се стопи до 350 млн. долара, обясни някогашният премиер

Бившият служебен премиер Стефан Софиянски припомни детайли от въвеждането на валутния борд през 1997 г. и драмите покрай решението за тази радикална стъпка.
"Решението не беше трудно. Аз поех ангажимента да се преместя в кметството в МС именно с идеята, че трябва България да се стабилизира финансово. Единствената възможност беше да получим допълнителни средства, защото резервът беше около 350 млн. щатски долара, при необходими минимум 500 млн. долара.
Имаше галопираща инфлация, трябваше да се търси решение", каза бившият служебен премиер Стефан Софиянски в ефира на "България сутрин", припомняйки датата 15 февруари 1997 г.
"Започнахме преговорите и се въведе валутният борд. Тези средства ни бяха необходими, за да можем да стабилизираме лева. Направихме нещо изключително - получихме първия транш преди изборите. Бяхме ангажирани в преговорите.
Тогава се стабилизира левът. Стив Ханке дойде в кабинета ми, даде ми договор за 40 000 долара да ми бъде съветник и каза в никакъв случай да не въвеждаме валутен борд. Тогава му казах, че не може да ми бъде съветник, след като сме решили да въведем валутен борд", разкри Софиянски пред Bulgaria ON AIR.
"И закъсняхме, и подранихме. Закъсняхме, защото имаше един-два момента, в които трябваше да влезем. Например - в края на мандата на Сергей Станишев имахме добър икономически растеж. Бойко Борисов около десет години беше на власт, той също трябваше да въведе еврото.
Грешката, която допускаме - еврото не е политическа цел. Ние политизираме въпроса. Влизането в еврозоната е чиста икономика и финанси. Ние не трябва да усетим, че влизаме в еврозоната, а това трябва да стане със силна икономика. Подредихме погрешно приоритетите", на мнение е бившият служебен премиер.
По думите на Софиянски първото нещо, което трябваше да бъде направено, е усилването на икономиката ни.
"Еврото е икономика и финанси. Ние трябваше да подготвим икономиката и да качим доходите. Да чакаш Конвергентен доклад и да ти обясняват отвън дали си готов, или не - е грешка. Това показва слабост. Ако аз съм премиер, се качвам на колата или самолета и отивам в Хърватско.
Правя си среща и анализирам начина, по който са влезли, и проблемите. Като се науча на тези неща, се връщам, отлагам с минимум една година. Засилвам икономиката, качвам пенсиите", коментира още бившият служебен премиер.