Спасители от целия ЕС се притекоха на помощ след бурята в Босна и Херцеговина
Жетрви, разрушения и безследно изчезнали - това бе картината ден по-късно от невижданото в района бедствие
Спасителни екипи от съседните на Босна страни и от ЕС се присъединиха днес към усилията за разчистване на разрушенията и откриване на хора, които все още са в неизвестност, след наводненията и свлачищата, опустошили част от балканската страна и отнели човешки животи, съобщават местни медии и Асошиейтед прес.
Босна се обърна за помощ към ЕС след бурята в нощта срещу петък, която наводни райони от страната, разруши пътища и мостове и отне живота на най-малко 29 души, а десетки са ранени.
Властите съобщиха, че най-малко десет души все още са в неизвестност, повечето от южното босненско село Доня Ябланица, което беше почти изцяло затрупано от скали и отломки от кариера на хълм над селото.
Жителите на селото казаха, че са чули оглушителен тътен и са видели къщи да изчезват пред очите им.
Луиджи Сорека, който оглавява мисията на ЕС в Босна, написа в социалната мрежа „Екс“, че евросъюзът подкрепя Босна и че пристигат екипи, които да окажат помощ. Босна е страна кандидат за членство в 27-членния блок.
Властите съобщиха, че хърватски спасители вече са пристигнали, а екип от Сърбия се очаква да пристигне в засегнатите райони следобед. Очаква се и екип с кучета от Словения. Черна гора, Северна Македония, Полша, Чехия и Турция също са предложили помощ, се казва в съобщение на правителството.
Днес в Босна се провеждат местни избори. Централната избирателна комисия отложи гласуването в засегнатите от водната стихия райони, но наводненията хвърлиха сянка върху гласуването в цялата страна.
В община Ябланица, Южна Босна, е обявен тридневен траур от днес до осми октомври, съобщи босненската секция на Радио Свободна Европа.
Исмета Буцалович от босненската столица Сараево каза, че „всички сме потресени от наводненията. Всички мислим само за това“.
Етнически разделената Босна полага усилия да се възстанови след бруталната война през 1992-95 г. Политически спорове и корупция спъват страната по пътя й към ЕС, отбелязва АП.