Специализант по педиатрия: Болниците у нас не стават нито за обучение, нито за лечение
Искаме нощния труд да стане 5 лв. и 39 ст. на час, обясни д-р Белослава Томова

След скандала със заплатите на медиците, ще успеят ли лекарите и управляващите да постигнат съгласие за увеличението на възнагражденията им? Темата коментираха в ефира на "Здравей, България" д-р Белослава Томова - специализант по педиатрия и Мартин Пасков - студент по медицина в 5 курс.
„Вчера имаше Кръгла маса - наистина конструктивна. Стигна се до това да има диалог с министър на здравеопазването Силви Кирилов. Искаме до 14 юли, когато отново ще заседава Здравната комисия, да можем да направим промени по проектозакона, който представихме, тъй като отнесохме критика, че не всички текстове са издържани”, обясни Томова. Тя поясни, че не са обсъждали поведението на Тошко Йорданов.
По думите ѝ нощният труд на специализантите е изключително ниско платен, като целта им е той да стане 5 лв. и 39 ст. на час.
„За да отиде да се обучава един специализант в общинска болница за него трябва да има база – да има специалист, който да ръководи съответното отделение. Медицината е модерна наука. Повечето от нашите болници изглеждат потресаващо. Нямат лаборатория, образна диагностика. Не може да оставиш млад лекар с 10 легла в разпадащо се отделение и да му кажеш „Научи се”. Такива места не стават и за лечение. Неслучайно всеки тежък случай се препраща към София. В целия свят се търсят лекари и мед. сестри и навсякъде биха ни взели”, допълни тя.
„Очакваме около 14 юли да се срещнем с всички парламентарно представени партии. Оттам нататък ще има обсъждане и се надяваме на 28 юли да получим крайно решение за законопроекта, който искаме да внесем. Пишем точките, имаме връзка с юрист”, поясни Пасков.