Специалният прокурор Даниела Талева: Няма данни за престъпление на сина и бившата съпруга на Сарафов
Обстоятелствата около сигнала на Сдружение „БОЕЦ“ срещу и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за това, че синът му и бившата му съпруга са получавали заплати по трудови договори с транспортна фирма са проверявани още преди една година, а данни за престъпление – няма.
Това става ясно от думите на ad hoc прокурора по разследването на главния прокурор и заместниците му Даниела Талева в интервю за в-к „24 часа“. „Тук ми се струва важно да изясним, че получаването на заплата няма как да е престъпление, т.е. това дори не следва да се проверява. Противното би било злоупотреба с право. Въпреки че данни за престъпление при тези сигнали изобщо не личаха още при постъпването им, съзнавайки какви са очакванията и към позицията ми, съм направила всичко възможно органите на МВР да проверят съдържанието и на тези твърдения. Извърших и лични проверки, в това число и разпити“, казва специалният прокурор.
И допълва: „Как по отношение на имотното състояние на и.ф. главен прокурор, на неговия син и бивша съпруга да се издирват доказателства за престъпление, когато самата данъчна администрация е провела надлежни проверки, дала е заключения, че всичко е изрядно и няма несъответствия“.
Даниела Талева коментира още: „Да се иска наказателен магистрат да работи по клюки, по публикации с абстрактно съдържание и по реплики, които политически лица си разменят, сочи само за неразбиране на принципите на правовата държава. Повярвайте ми – ако някъде прочета или бъда сезирана с конкретен сигнал, в който ясно да е посочено, че главният прокурор или негов заместник е използвал неправомерно служебното си положение и е злоупотребил с властта си, за да мотивира представители от частния сектор да предоставят бонуси, неправомерно спрямо негови близки и роднини, веднага бих разпоредила разследване по конкретните данни - какво, кога, къде, кой, при какви обстоятелства“.
Относно другия нашумял случай, с който политици свързват името на Борислав Сарафов – т.нар. казус „Осемте джуджета“, Талева подчертава, че също са извършвани обстойни проверки, в някои случаи и по два пъти. „Лично разпитах свидетелката по "Осемте джуджета" Любена Павлова и се убедих в нестабилността на показанията ѝ - бяха объркани и противоречащи си. Разпитах и абсолютно всички магистрати, посещавали този ресторант - безспорно установеният факт беше, че няколко пъти Сарафов е посещавал заведението, но няма очевидци, които да са го виждали насаме с бившия му колега Петров. Какво престъпление да се установи тук и откъде да се съберат доказателства за такова? Така че единствената ми възможност беше да прекратя това досъдебно производство“, казва Даниела Талева.
Задава и въпрос към онези, които поставят под съмнение работата й: „Ако някой желае да критикува работата ми по това дело, ще ми бъде интересно да даде становището си какво съм пропуснала, кое съм оценила превратно, какво е можело да извърша, но не съм извършила“.
От думите й става ясно още, че проверените сигнали срещу Борислав Сарафов за около 1 година, откакто е назначена на поста, са над 30, като в голямата си част те не са имали нищо общо с наказателното право. „Още в първоначалния им прочит стана ясно, че става дума за обстоятелства, които изначално не представляват престъпление, което позволи и бързото изясняване на фактологията по тях“, казва тя.
Разследващата главния прокурор дава и друг аналогичен пример – този с бившия премиер Николай Денков, който по-рано тази година й изпрати сигнал с твърдения, че тогавашният главен секретар на МВР Живко Коцев бил притиснат от Сарафов да подаде оставката си. „Когато извърших лична проверка по съдържанието на сигнала и непосредствено проведох снемане на сведения от участниците в събитията, се оказа нещо съвсем различно, ще си позволя да го обрисувам с популярната реплика: “Не били компютри, а компоти”. Самият Коцев отрече спрямо него Сарафов да е упражнявал натиск и да е отправял заплахи с цел да подаде оставката си от поста главен секретар на МВР. Какво се очаква от мен в тази ситуация, след като самият пострадал отрича достоверността на посоченото в сигнала до мен?!“, пита още Талева.
„Предметът на моята работа в момента касае единствено евентуално извършени престъпления от главния прокурор и/или от негови заместници. И докато изпълнявам функциите си на тази позиция, мога да твърдя, че не гарантирам имунитет за никого“, посочва разследващата главния прокурор.