СПРАВЕДЛИВОСТ: Убиецът на Милен Цветков остава в килия
Софийският градски съд показа, че в България може да има справедливост, като отказа да пусне от ареста Кристиан Николов, причинил смъртта на Милен Цветков. Николов поиска от съда мярката му за неотклонение да бъде изменена и настояваше да бъде освободен от ареста, но градският съд отказа молбата му.
22-годишният Кристиан Николов навръх Великден уби с автомобила си журналиста Милен Цветков. Фаталната катастрофа стана на кръстовище в София докато Цветков чака в колата си на червен светофар, той бе отнесен с жесток удар отзад от джипа, управляван от Кристиан. Момчето седнало зад волана под въздействието на наркотици.
Заедно с него в колата са били синът на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов – Георги и 21-годишната Симона Цветкова, които също получиха обвинения, че са затаили истина и са с гаранции от по 10 хиляди лева. За майката на Кристиан Николов – Десислава обвинението е, че е предоставила автомобил на дрогирания си син и е пусната под гаранция от 100 000 лева, пише БГНЕС.
Пак по време на заседанието стана ясно, че са направени множество експертизи - над 10, вкл. и ДНК анализи, както и технически за скоростта. Експертизата на ДНК показала, че върху въздушната възглавница от лявата страна на автомобила, както и на скоростния лост и на лявата врата има биологичен материал от Кристиан, а на дясната врата и дясната въздушна възглавница - кръв от неговия спътник Георги Иванов, син на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов. Това по несъмнен начин доказвало, че именно Кристиан е карал джипа "Ауди".
При взимането на биологичния материал разследващите срещнали проблем, тъй като младежът отказал и се наложило това да стане след разпореждане от съдия. Техническата експертиза пък показала, че 15-16 метра преди сблъсъка с колата на Милен Цветков, автомобилът на Кристиан се движел с около 95 км/ч, а при самия удар - с около 100 км/ч при разрешени 50 км/ч в този участък. Осен това светва червен светофар за колите, а за пешеходците зелен и в този момент е имало хора които пресичат.
След час и половина заседание съдия Николай Младенов реши, че няма основание Кристиан Николов да излезе от ареста. Магистратът посочи, че са налице всички предпоставки за продължаване на неговото задържане - обоснованото предположение, че той извършва престъплението, опасност да се укрие и да извърши престъпление.
От думите на прокурора стана ясно, че на 22 юни той не е имал здравни проблеми. На 24 юни обяснил, че има стара травма на гръбнака отпреди 4-5 години, поради което бил заведен на рентгенов преглед, а на 29 юни били стомашните му проблеми. На 6 юли рентгеновата снимка показала, че няма никакви заболявания. Според адвоката му Любомир Таков младежът се почувствал зле на 26 юни, освен това когато се планирали действия по разследването, те не били съобразени и с неговата програма, което пък щяло да доведе до ограничаване правото на защита на клиента му. Самият Таков на няколко пъти изтъкна, че Кристиан бил готов да съдейства, поради което в края на заседанието прокурорът Иван Кучиев го призова, когато е готов, да се включи в следствените действия.
По време на заседанието стана ясно още, че Кристиан Николов отказвал да му бъде направена психиатрично-психологическа експертиза. Самият той не пожелал да бъде докаран от следствения арест в Съдебната палата, както и по видео връзка да се включи в процеса. Причината за неговото нежелание да участва онлайн била епидемичната обстановка, свързана с коронавируса. Още в началото на делото прокурорът Иван Кучиев представи информация от вещите лица - психиатри и психолози, от която става ясно, че Кристиан е отказал да бъде преглеждан от тях във връзка с изготвянето на негова психиатрично-психологическа експертиза, поради което до момента такава няма.