Спряха дело със СРС-та, касаещи Румен Радев

Новини
13:15 - 14 Ноември 2024
2395
Спряха дело със СРС-та, касаещи Румен Радев

Военноокръжна прокуратура-София е прекратила делото, по което бяха приложени специални разузнавателни средства (СРС) срещу командира на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Цанко Стойков през 2020 г., касаещи и президента Румен Радев.

Към 11 ноември 2024 г. преписката е решена от прокурор с постановление за прекратяване на наказателното производство, показва регистърът за прокурорски преписки, поддържан от разследващия сайт BIRD.bg. Конкретната преписка е с № 01253/2020.

В сайта на Военноокръжна прокуратура-София новината не е оповестена в раздела с прессъобщенията, същото важи и за интернет страницата на Прокуратурата на Република България.

В края на януари 2020 г. прокуратурата разпространи записи от телефонен разговор на президента Радев с командира на ВВС (сега Цанко Стойков е зам.-началник на отбраната, а вчера, 13 ноември, Министерски съвет предложи на Радев той да бъде пенсиониран на 5 януари 2025 г.). В разговора двамата обсъждат как да се отговори на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за назначаването на съпругата на държавния глава Десислава Радева за пиар във ВВС през 2014 г. В записа се обясняваше как няма да се дават всички материали на КПКОНПИ.

От държавното обвинение уточниха, че записите, направени от ДАНС, са част от разследване на специализираната прокуратура (тя вече е закрита), в рамките на което са използвани СРС-та спрямо тогавашния командир на ВВС. Производството бе за престъпен сговор, в който прокуратурата подозира, че е участвал и президентът. Става въпрос за чл. 321, ал. 6 от Наказателния кодекс.

При кандидат-президентската кампания на Радев стана ясно, че Десислава Радева е била назначена за пиар две години по-рано, като имаше проверки, но те не откриха конфликт на интереси.

Решението бе публикувано през август 2019 г. В сигнала, подаден срещу Румен Радев, се посочвало, че има съмнения за облагодетелстване чрез служебното положение на Радев, когато той е бил командир на ВВС. Сигналът е във връзка с тогавашното назначение на Десислава Генчева (в момента Радева) на два щата, въпреки че вторият такъв - пиар на ВВС - по правилник трябва да се заема от военизирано, а не от цивилно лице. В него се твърди още, че ВВС е плащало наем на жилище на Десислава Генчева в София, в което е живял с нея и самият Радев, се разбира от решението на комисията. В случая обаче Радев бил физическо лице, а не такова, изпълняващо публична длъжност, обяви КПКОНПИ.

Проверката на КПКОНПИ обаче е правена само по документи и без изясняване на факти на терен.

Освен това ген. Стойков отговаря пред комисията: „Правната възможност на Комисията да упражни предоставеното ѝ със закона правомощие по отношение на о.р. генерал-майор Румен Радев е за периода от 22.04.2016 г. (т.к. датата на писмата с искане за предоставяне на информация е 22.04.2019 г.) до 16.08.2016 г. Изтичането на тригодишния давностен срок се явява процесуална пречка за разглеждане на постъпил сигнал и/или решение на Комисията за образуване/прекратяване на производството за конфликт на интереси по отношение на о.р. генерал-майор Румен Радев и г-жа Десислава Генчева. След като правната възможност на Комисията да упражни предоставеното ѝ със закона правомощие по образуване на производство по установяване на конфликт на интереси се преклудира на 16.08.2019 г., то не следва да се предоставя и търсената информация от съответния орган преди 22.04.2016 г.“.