СРАМ! Държавниците отсвириха големия Симеон Радев (СНИМКИ)
Откриха първия паметник на автора на „Строители на съвременна България“ в София
Първият паметник на българския общественик, писател, дипломат и публицист Симеон Радев беше открит днес в София. Творбата е изработена от скулптора Янко Бонев, по проект на арх. Петър Стрясков. Скулптурата на автора на „Строители на съвременна България“ е разположена в непосредствена близост до НДК.
Паметникът на Симеон Радев се издига по инициатива на фондация „Достойни българи“. Открива се в годината, когато отбелязваме 140-годишнината от рождението му и намира своето достойно място в София, повече от половин век след смъртта му.
„Симеон Радев е една от тези личности, които нареждаме във вечния пантеон на българщината”, каза зам.-кметът на София Тодор Чобанов.
„Времето ражда личности. Днес нямаме дипломати от ранга на Симеон Радев, защото живеем в друго време“, заяви бившият председател на парламента и екс служебен премиер проф. Огнян Герджиков.
„Огорчен съм, че на откриването на паметника му няма българска държавници. Това не е добра атестация. На такива хора трябва да се отдава значение, има огромно възпитателно значение за младите хора, защото Симеон Радев е оставил следа, която трябва да следваме. Ще бъдем престъпници, ако не уважаваме личности като него“, категоричен е проф. Огнян Герджиков. Според него любовта към родината е онова качество, което той би желал да вземем от Симеон Радев.
Холивудският актьор Бен Крос, който от години живее в България и участва в редица исторически филми, уважи откриването на паметника
За историка акад. Георги Марков Симеон Радев е един от малкото хора, които имат дар слово и да пишат, и да говорят. „Човек със собствено мнение, отстояващ позицията и винаги премерен като дипломат в борбата за националния интерес. Винаги е преценявал международните отношения и обстоятелствата, както и ролята на Великите сили. Той е гледал на македонския въпрос като на част от българския национален въпрос“, добави той.
Симеон Радев е роден в град Ресен през 1879 г., който тогава се е намирал в пределите на Османската империя, а днес в Северна Македония. Завършва лицея в Цариград, а след това заминава да учи право в Женевския университет и в Париж.
Радев участва активно и в дейността на Върховния македоно-одрински комитет в София. През 1911 година обнародва своята книга "Строителите на съвременна България", която е едно от големите и оригинални историографски изследвания в България.
Бил е доброволец по време на Балканската война, а след това започва неговата дипломатическа кариера. След 9 септември 1944 година е уволнен и пенсиониран. Забранява му се да се занимава с политическа и обществена дейност. С помощта на сина си - Траян Радев, събира мемоарната си сага от 10 тома, които се появяват на книжния пазар у нас след 1990-та година.
Симеон Радев умира в София на 15 февруари 1967 година. Последните му думи са: "Дадох ли нещо на България?".