Срамота! Всеки пети българин плаща подкуп за здраве

Актуални новини
12:29 - 15 Юни 2021
1948
Срамота! Всеки пети българин плаща подкуп за здраве

У нас отдавна битува твърдението, че ако искаш лекар да ти обърне внимание трябва да си платиш. Оказва се обаче, че пандемията е влошила корупцията в целия Европейски съюз, заяви "Transparency International".

Процентът на подкупите в здравния сектор е най-висок в Румъния (22%) и България (19%), докато разчитането на лични връзки се наблюдава най-често в Чехия (54%) и Португалия (46%).

Между октомври и декември 2020 г. наблюдателният орган за борба с корупцията е анкетирал над 40 000 души в 27-те държави-членки на ЕС. Средно той установил, че 29% са разчитали на лични услуги или връзки за достъп на приятели и семейство до здравни услуги в публичния сектор миналата година. 6% от анкетираните са прибегнали до платен подкуп.

"Здравеопазването е гореща точка на корупция, в момент, в който правителствата се борят да управляват пандемията от COVID-19", твърди в своя годишен доклад "Transparency" за възприятията на хората за прозрачността и корупцията в ЕС.

Много от анкетираните казват също, че техните правителства не се справят с пандемията по прозрачен начин.

Във Франция, Полша и Испания над 60% от анкетираните се чувстват по този начин.

"Transparency International" нарече констатациите "особено тревожни в настоящия контекст".

"Страдащите от COVID-19 са в нужда от медицинска подкрепа, като правителствата в ЕС въвеждат ваксинации, за да защитят най-уязвимите от вируса и създават планове за отпускане на милиарди евро за възстановяване след пандемията. Корупцията обаче заплашва всички тези дейности", се казва в доклада и се призовава правителствата на ЕС да "удвоят усилията си, за да осигурят справедливо и равноправно възстановяване от продължаващата пандемия".

Авторите на доклада посочват Унгария и Полша като страни, използващи кризата като "оправдание за подкопаване на демокрацията" чрез налагане на регулации, които отслабват демократичните институции.

Други политици я виждат "като шанс за реализиране на печалба", твърди докладът, посочвайки лобирането за поръчки с маски за лице и скандалите с такова лобиране, свързани с няколко германски депутати.

С