Стивън Кинг: Страх ме е от деменцията

Стивън Кинг разказа за страха си от деменция, разкривайки, че изпада в истински ужас, когато не може да си спомни някоя дума.
Широко известен като един от най-успешните автори в света с кариера, обхващаща близо 60 години, Кинг е спечелил милиони долари от популярните си истории, изпълнени с неговата запазена марка "ужас и удивление".
Сега, преди новата му творба, която ще излезе по кината следващия месец, 77-годишният писател разкри дълбоките си тревоги относно възможността да се разболее от деменция, заявявайки, че "се страхува това да се случи и на мен".
В интервю за "Таймс", най-продаваният американски писател, често наричан "Краля на ужаса", добави: "Всеки път, когато не мога да си спомня дума или нещо подобно, си мисля: "Това е началото".
Страховете му идват повече от 10 години след трагичната смърт на британския автор на фентъзи романи Тери Пратчет, на когото е поставена диагноза Алцхаймер през 2007 г.
Пратчет, който почина на 66-годишна възраст, след като продаде над 85 милиона книги по целия свят, беше най-известен с поредицата "Светът на Диска" от 41 комични фентъзи романа.
След диагнозата му за задна кортикална атрофия (ЗКА), рядка форма на Алцхаймер, той беше принуден да разчита на технологиите, за да му помагат в писането, като болестта често го караше да "се бори за правилната дума".
Сега Кинг сподели големите си тревоги, свързани с деменцията. Следващата му книга, преразказ на класическата приказка "Хензел и Гретел", може да е последната му книга, която ще се появи на пазара.
Награденият писател добавя, че в момента пише до 1200 думи на ден, шест или седем дни в седмицата. На въпроса дали ще продължи да пише в бъдеще, той отговаря: "Имам поне още една книга, която бих искал да напиша, но след това, не мога да кажа... Бих искал още една."