Страни от ЕС ще разработват по групи ПВО и други оръжия
Групи от европейски държави се споразумяха да работят заедно за разработване на противовъздушна отбрана, електронна война и други военни активи като част от стремежа за насърчаване на по-тясно сътрудничество в областта на отбраната между правителствата, съобщава "Ройтерс".
През последните години много европейски страни увеличиха разходите за отбрана, подтикнати от войната на Русия в Украйна и опасенията, че Съединените щати могат да намалят ангажимента си за защита на континента, особено при Доналд Тръмп, който беше критичен към НАТО.
Високопоставени представители на ЕС обаче посочват, че континентът трябва да промени и начина, по който харчи за отбрана. Те призоваха страните да се обединят в разработването и купуването на оръжия, така че да получат по-добра стойност и да намалят фрагментацията на европейския пазар за отбрана.
Съгласно четири схеми, обявени от Европейската агенция по отбрана (EАО), групи от държави са подписали т.нар. писма за намерения за разработване на противовъздушна и противоракетна отбрана, електронна война, блуждаещи боеприпаси и европейски боен кораб.
"Националните усилия, макар и необходими, не са достатъчни", заяви върховният представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел.
"Геополитическият пейзаж прави нашето сътрудничество, заедно с увеличените разходи, от съществено значение, за да бъдем готови за война с висока интензивност".
EАО съобщи, че 18 страни - от Германия, Франция и Италия до Кипър и Люксембург, са подписали споразумение за сътрудничество в областта на противовъздушната отбрана. 17 ще се обединят в боеприпасите, 14 - в електронната война, а седем - в бойния кораб.
Електронната война, използвана за заглушаване на сигнали към оръжия като дронове и блуждаещи боеприпаси, които се носят над цели, се очертаха като ключови технологии във войната в Украйна.
ЕАО не даде финансова стойност на четирите инициативи нито назова компании, които може да участват.
"Обхватът на тези писма за намерения варира от краткосрочно съвместно снабдяване, през средносрочна модернизация и подобрения, до дългосрочно развитие на бъдещи способности", се уточнява.