Студентите по държавна поръчка догодина ще са с 2000 по-малко

Общество
00:24 - 30 Април 2025
672
Студентите по държавна поръчка догодина ще са с 2000 по-малко

1918 бройки по държавна поръчка по-малко през академичната 2025/2026 г. предвижда проектът за утвърждаване на броя на приемането за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища за догодина.

Според проекта на решение, внесен от министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, държавата ще субсидира обучението на 41 280 студенти (от тях 35 454 след средно образование) в 38 държавни висши училища.

Що се отнася до субсидирането на обучението на докторантите, правителството планира от него да могат да се възползват 1577 докторанти в държавните висши училища и 340 в научните организации, от които 210 в БАН и 71 в Селскостопанска академия.

Намаляване на приема за студентите, чието обучение е по държавна поръчка, се предлага за 30 професионални направления, сред които: "Филология", "Психология", "Политически науки", "Право", "Икономика", "Машинно инженерство", "Комуникационна и компютърна техника" и др. Увеличение на местата с предходната академична година - 2024/2025 г. ще има в професионалните направления "Химически науки", "Общо инженерство", "Здравни грижи" и други. Допълнителни бройки ще има и в направленията "Национална сигурност" и "Военно дело". Увеличеният прием идва в отговор на заявки от министъра на вътрешните работи и министъра на отбраната за утвърждаване на по-голям брой на приеманите за обучение студенти в тези направления.

Държавата ще осигури до 300 места за обучение на граждани на Република Северна Македония за придобиване на образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър" и до 5 места за образователната и научна степен "доктор". До 400 ще са местата в бакалавърските и магистърските програми за чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на