Светът настръхна заради Лукашенко и отклонения самолет
Нарушението на чикагската конвенция за гражданската авиация ядоса и генсека на НАТО

Международната организация за гражданска авиация (ICAO) смята, че принудителното отклоняване на самолета на компанията Ryanair от беларуските власти може да представлява нарушение на Чикагската конвенция от 1944 г. На този международен документ се основава дейността на съвременната гражданска авиация, напомня "Гласът на Америка".
Самолетът изпълняваше полет от Атина за Вилнюс, но беше прехванат от изтребител на беларуските ВВС и принуден да кацне в Минск. За да накарат екипажа да се подчини, беларуските власти са предали фалшива информация, че на борда има бомба.
След принудителното кацане намиращият се в самолета опозиционен журналист Роман Протасевич е бил арестуван.
ICAO очаква да получи допълнителна информация с официални потвърждения от засегнатите страни и оператори. Инцидентът може да породи съмнения в надеждността на сегашната система на международно сътрудничество в областта на авиацията.
Диктаторът Лукашенко предприе акт на държавен тероризъм и агресия срещу европейски граждани и частна компания от ЕС, констатира шефът на организацията за гражданска авиация. По думите му, става дума за директно нарушаване на Чикагската конвенция за международната гражданска авиация.
Независимият руски авиационен експерт Вадим Лукашевич смята, че принудителното кацане на пътническия самолет е акт на въздушно пиратство, предаде агенция "Укринформ".
"Ангажирам се твърдението, че изтребителят (който е прехнавал самолета - б.р.) е имал разрешение да употреби оръжие и съм абсолютно сигурен, че екипажът на пътническия лайнер е променил курса едва след като е бил уведомен от беларуския изтребител, че в случай на неподчинение ще открие огън срещу пътническия самолет и ще го обстрелва докато не напусне въздушеното пространство на Беларус." — написал експертът във Фейсбук.
По думите му, пилотите на Ryanair "до последно" са се опитвали да продължат към Вилнюс.
"Наложило им се е да обърнат под заплаха от страна на изтребителя, когато са оставали само 10 минути полет до летището на Вилнюс, а до литовската граница само 30 км", отбелязва Лукашевич.
Случаят предизвика незабавен и мощен международен отзвук. Действията на беларуските власти бяха осъдени от лидерите на европейските институции и от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който поиска международно разследване. Критики към поведението на беларуските власти отправиха политици от Гърция, Литва, Германия, Полша, Австрия, Латвия, Естония, Украйна, България, САЩ, Канада и други страни.
"Принудителното кацане на самолета на Ryanair в Минск е много сериозно нарушение на международните норми", се посочва в съобщение на българското външно министерство.
Лидерът на беларуската опозиция Светлана Тихановская заяви, че става дума за "операция на спецслужбите за отклоняване на самолета с цел да бъде задържан активистът Роман Протасевич".