Светът се тревожи за гражданите си: Напуснете Украйна незабавно!

Шведското правителство призова гражданите си да напуснат Украйна възможно най-скоро заради "променящата се обстановка в областта на сигурността". По данни на шведското посолство в Киев в Украйна се намират около 200 - 300 шведи.
Да напуснат Украйна прикани сънародниците си и италианското външно министерство. Ведомството уточнява, че италианското посолство в Киев ще продължи да работи, но персоналът, който не изпълнява първостепенни задачи, ще се прибере в Италия.
И нидерландският външен министър Вопке Хукстра призова съгражданите си да напуснат Украйна и предупреди да не се пътува дотам.
Литва също каза на гражданите си да обмислят напускане на Украйна. Същия апел отправи Йордания, а Саудитска Арабия помоли гражданите си, намиращи се в Украйна, бързо да се свържат със посолството си в Киев, за да бъде уредено изтеглянето им. Рияд и редица арабски държави, включително Кувейт и Обединените арабски емирства, призоваха гражданите си да не пътуват до Украйна.
По-рано днес Външно министерство призова и българските граждани да напуснат Украйна при първа възможност.
Турското външно министерство също отправи предупреждение към турските граждани относно пътувания в областите в района на източната граница на Украйна на фона на напрежението между Москва и Киев, съобщи турската държавна телевизия ТРТ Хабер.
В съобщението се посочва, че Турция внимателно следи ситуацията със сигурността в Украйна.
"В тази връзка препоръчваме на нашите граждани да се въздържат от пътувания в областите в района на източната граница на Украйна, ако това не е наложително".
В съобщението се отбелязва, че се препоръчва на турските граждани да вземат всички необходими мерки за личната си сигурност и преди неотложни пътувания да се свържат с турското посолство в Киев.
Заради ескалиране на напрежението американските военни ще прехвърлят от Украйна на друго място в Европа като предпазна мярка 160 членове на Националната гвардия на щата Флорида, намиращи се там.
Германия също посъветва гражданите си да напуснат Украйна.
"Ако се намирате в Украйна, уверете се дали Вашето присъствие там е строго необходимо. Ако не, заминете възможно най-скоро", обявиха от външното министерство в Берлин.
Вчера САЩ предупредиха, че според тях Русия скоро може да предприеме военно нахлуване в съседката си - твърдение, което Москва отрича.
Наред с Щатите да напуснат Украйна призоваха гражданите си и Великобритания, Дания, Латвия и Естония.