Тахов защити земеделските производители

Според земеделския министър трябват промени в няколко закона, за да се усети ефект при цените в магазините

Новини
19:23 - 22 Февруари 2025
896
Тахов защити земеделските производители

Нужни са промени в няколко закона, за да бъде усетена от потребителите редукцията на цените на храните. Това стана известно от думите на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов в предаването "Брюксел 1" на Bulgaria On Air.

Успоредно с подготовката на проектозакона за агрохранителните вериги трябва да претърпят промени и закони, които са съотносими към Министерството на икономиката и индустрията, в частта Комисия за защита на потребителите и Комисия за защита на конкуренцията. Няколко закона трябва да се движат в симбиоза, за да постигнем ефекта - да поставим земеделския производител в по-добра позиция, да получава справедлива цена за произведената, предлаганата и продавана от него продукция, заяви министърът и допълни, че тогава всички ние като потребители ще усетим редукция в цените.

Той напомни, че срокът за подготовка на проектозакона за агрохранителните вериги е в рамките на месец и отново повтори, че ще бъде направено обществено обсъждане с всички браншови организации, ще се потърси и обратна връзка от съсловията на търговските вериги. Проектозаконът ще регулира взаимоотношенията на потребителите в цялата агрохранителна верига, посочи министърът.

Той допълни, че земеделските производители в тази верига остават най-ощетени, като отбеляза, че по-голяма част от добавената стойност остава при търговеца, а не при земеделския производител, който е доставчик на дадена стока. Георги Тахов посочи, че чрез проектозакона се цели това да бъде избегнато, като се създаде по-силно пазарно предимство на земеделския производител - доставчик на веригите.

То ще се изразява в типовете договорни отношения, които имат земеделските производители с веригите, искаме да ги изправим пред по-равностойна позиция и да се чува по-силно техният глас и когато е необходимо, договорите да бъдат допълвани или да бъдат изключвани някои клаузи от тях, каза министърът. Той уточни, че по наблюдения на министерството клаузите в договорите и най-вече тези, които са свързани с промоционалните продажби, в голяма степен разходът по тях се поема от земеделския производител.

По думите на Георги Тахов в повечето от старите страни членки на ЕС има пределна надценка или на група от стоки, които са от малката потребителска кошница, или на цялостното предлагане. Министърът посочи, че сега се проучват всички добри практики и заяви, че целта е да се имплементира в проектозакона това, което е най-доброто както за производителя, така и за потребителя.

По отношение на започналите от вчера проверки на Българската агенция по безопасност на храните съвместно с екипи на Националната агенция за приходите и Комисията за защита на потребителите министърът напомни, че те са по две направления.

Едните са тематични, чрез които се цели събиране на необходимата изходна информация, която ще бъде основополагаща от гледна точка на проектозакона за агрохранителната верига или закон за доставките на земеделски култури и храни, а другите са контролни проверки във връзка със спазване на законодателството. Министърът съобщи, че все още няма готови резултати, но допълни, че проверките ще продължат поне още седмица или поне докато е необходимо. След като приключат, ще бъдат оповестени резултатите.

Министърът напомни, че вече е направена инвентаризация на напоителната система и са изготвени количествено-стойностни сметки, които сочат, че ако до 2028 г. "Напоителни системи" бъдат бюджетирани с милиард и половина лева, като сумата трябва да бъде равно разпределяна през годините, ще може да бъдат увеличени поливните площи в страната с 2 милиона и половина декара. Като нашата цел е, ако това се случи, през поетапно възстановяване на напоителните канали да достигнем до 8 милиона декара, коментира министърът.

Той каза, че има относителна степен на увереност, че тези пари ще бъдат получени и заяви, че сумата няма да наруши дефицита на страната, защото чрез тези средства ще бъде увеличен капиталът на "Напоителни системи". Минавайки през призмата на капиталави разходи, те няма да изиграят роля при оформяне на дефицит към бюджета, категоричен беше министърът. С тези средства ще бъдат изградени и няколко язовира, както и нови помпени станции.

Той посочи, че не се разчита само на бюджетни средства, а и на европейски и даде пример със започналата миналата година реконструкция и модернизация на 27 канала, като вече са готови и актувани 12 от тях. Само с тези 12 канала ние ще вдигнем с близо 300 000 декара площите за напояване, заяви министърът. Той съобщи, че другите канали ще бъдат готови през тази стопанска година и ще започнат да се снабдяват с вода районите, където се намират. Министърът напомни, че преди два дни е отворен нов прием, свързан отново с напоителни системи, като се предвижда със 100 милиона евро да се направи реконструкция, модернизация и рехабилитация на още 41 канала.

По темата за борбата с градушките министърът каза, че се инвестира в изграждането на 28 нови противоградни площадки. В комуникация сме с доста общини и това са най-вече от Югоизточна България, където градушките нанасят най-много поражения, каза министърът и допълни, че вече са избрани терени и са направени количествено-стойностни сметки. Той допълни, че ще се приложи и допълнителен метод за борба с градушките, извън класическите. Заимстваме френския опит за места със силен самолетен трафик, където не може да използваме ракетен способ, там ще се използва иновацията, която ще бъде представена на по-късен етап, каза министърът.