Тайланд отхвърли международно посредничество за конфликта с Камбоджа

Тайланд отхвърли посредническите усилия на трети страни за прекратяване на продължаващия конфликт с Камбоджа, настоявайки Пном Пен да прекрати атаките и да разреши ситуацията само чрез двустранни разговори, съобщи в петък външното министерство на страната, цитирано от "Ройтерс".
Тъмещото гранично напрежение между Тайланд и Камбоджа прерасна в открити военни действия на множество места по фронтовата линия, като се наблюдава размяна на артилерийски престрелки за втори пореден ден .
Най-малко 16 души, повечето от които тайландски цивилни, са загинали досега в най-тежките боеве между съседите от Югоизточна Азия от повече от десетилетие.
Съединените щати, Китай и Малайзия, която е настоящият председател на регионалния блок на АСЕАН, предложиха да улеснят диалога, но Банкок търси двустранно решение на конфликта, заяви пред "Ройтерс" говорителят на тайландското външно министерство Никорндей Баланкура.
"Не мисля, че все още се нуждаем от посредничество от трета държава", каза Никорндей в интервю.
Камбоджа и Тайланд се обвиняват взаимно, че са започнали конфликта рано в четвъртък на спорно място, който бързо ескалира от огън с малки оръжия до тежки обстрели по границата, където суверенитетът е оспорван повече от век.
"Отстояваме позицията си, че двустранният механизъм е най-добрият изход, това е конфронтация между двете страни", каза Никорндей, добавяйки, че камбоджанската страна трябва първо да спре насилието по границата.
Премиерът Хун Манет поиска от Съвета за сигурност на ООН в четвъртък да свика заседание по въпроса, осъждайки това, което той нарече "непровокирана и преднамерена военна агресия" от страна на Тайланд.
Органът заяви, че ще проведе закрито заседание, за да обсъди въпроса в петък.
Боевете избухнаха ден след като Тайланд отзова посланика си в Пном Пен в сряда и експулсира пратеника на Камбоджа в отговор на експлозии на противопехотни мини, ранили тайландски войници.
Тайландските власти твърдят, че мините са били поставени наскоро от Камбоджа, обвинение, отхвърлено от Пном Пен като неоснователно.
Малайзийският премиер Анвар Ибрахим, председател на 10-членната АСЕАН, в която членуват Тайланд и Камбоджа, заяви в четвъртък, че е разговарял с лидерите на двете страни и ги е призовал да намерят мирно решение.
"Ако семейството на АСЕАН иска да улесни връщането към конструктивни двустранни преговори, това също е добре дошло", каза Никорндей.