ТикТок съди Тръмп
Американският президент обвинява китайското приложение за видеокипове в шпионаж в полза на Пекин
Китайското приложение за споделяне на видеоклипове ТикТок, заплашено от забрана от президента на САЩ Доналд Тръмп, който го обвинява в шпионаж в полза на Пекин, обяви снощи, че планира да заведе дело срещу американското правителство, предаде Франс прес.
"За да гарантираме, че законът ще бъде спазен и нашето предприятие и нашите потребители ще бъдат третирани еднакво с останалите, нямаме избор, освен да оспорим указа (подписан от Тръмп) пред съда", заявява в изявление за медиите китайската компания.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обвинява от месеци платформата за обмяна на видеоклипове, собственост на БайтДенс (ByteDance), в кражба на данни на американските потребители в полза на Пекин. На 6 август той забрани всякакви транзакции между приложението и американски партньори, като се очаква указът му да влезе в сила 45 дни по-късно. ТикТок вече заплаши да оспорва указа пред съда и явно смята да изпълни заканата си през идните дни.
"Въпреки че не сме съгласни с обвиненията на американската администрация, от близо година опитваме да започнем дискусии, за да намерим решение", уточнява компанията, като подчертава, че се е сблъскала с "липса на спазване на правните процедури". Американската администрация "не обръща внимание на фактите и се опитва да се намеси в преговори между частни фирми", добавя ТикТок.
Междувременно стана ясно, че потребители на УиЧат съдят Тръмп заради забраната на приложението, като се опитват да блокират указа му, който според тях забранява достъпа до популярното приложение, предаде Асошиейтед прес.
Исковата молба, е подадена в петък пред съд в Сан Франциско от Алианса на потребителите на УиЧат, организация с идеална цел. Няколко от ищците заявяват, че разчитат на приложението за работни и религиозни цели, както и за поддържане на връзка с роднини в Китай. Те подчертават, че не са свързани с компанията собственик, която е субсидиарно дружество на Tencent Holdings.
Ищците призовават федералния съдия да спре приложението на президентския указ, като твърдят, че той би нарушил правото на свободно слово, свобода на вероизповеданието и други конституционни права на потребителите в САЩ.
Очаква се указът на Тръмп да влезе в сила на 200 септември, 45 дни след издаването си.