Столични тийнейджъри се забавляват с побоища и обири

Наричат се "локали" и следват моди в социалните мрежи

Новини
12:20 - 11 Май 2025
4974
Столични тийнейджъри се забавляват с побоища и обири

„Проблемът е много комплексен и е стар, както всички знаем. Като започнем от това, че светът, в който живеем, е твърде хаотичен и твърде стресов, което пречи на хората да се справят с това. Като преминем през загубата на ценности, промените в семействата, връзките, отношенията, начина, по който отглеждаме децата си. И достигнем до по-широки неща – специално в България доста трудно работещите социални системи, системите за подкрепа, липсата на регулация.“
 
Това каза по бТВ психологът Велислава Донкина във връзка с тийнейджърските групи с черни качулки, които от десетилетия водят улични войни, подражават на мутрите, а днес следват моди в социалните мрежи. Наричат се „локали“, а побоите и обирите се извършват просто за забавление.

„Това на мен ми напомни за липсата на регулация в психологичната грижа, в психотерапията. Ние нямаме закон за психотерапията. И когато говорим за системи за грижа – как трябва да се работи с юноши, родители – ние не знаем кой може да работи с тях. Въпросът с агресията постоянно се обсъжда“, допълни Велислава Донкина.

По думите ѝ проблемите са много.

„Всъщност, може би тази незрялост в родителите, когато един много затруднен, объркан, самотен, несправящ се със собствените си болки човек стане родител, той не може да партнира на детето си. Защото мисля, че тези прояви на агресия всъщност показват едни много самотни деца“, каза още тя.
Заедно с нея гостуваше и режисьорът Яна Титова. Според нея ние като общество не взимаме адекватни мерки за този проблем.

„За да се предприемат някакви действия – тук трябва да се намеси и държавата. Само медийно участие – не стига. Има жестоки пропуски в образователната система, смятам, че не се обръща достатъчно внимание на това в училище. Да не говорим за семейната среда“, заяви Яна Титова.

Според нея новият предмет „Религия и добродетели“ не е решение.
„Това е едно вмешателство, което се опитват да вкарат в образователната система, със съвсем други цели и подбуди. И по никакъв начин не е свързано с добродетелите. Това е абсолютна провокация. Темата с религията е много специфична. Това не може да бъде нещо, което да е обединяващо за всички ученици. Това е личен избор на първо място“ , коментира още режисьорът.