Юристи с позиция: Референдумът на Радев е противоконституционен

Опитът парламентът да бъде поставен в положение да свика противоконституционен референдум представлява акт, който – съзнателно или не – цели суспендиране на българската Конституция и връщане на страната десетилетия назад, зачерквайки достиженията в обществения и правния ѝ напредък след 1989 година. Това написаха в свой апел десетки преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Позицията е публикувана в профилите им във Фейсбук, като сред споделилите я са гл. ас. д-р Борислав Ганчев от Юридически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и бивш заместник-министър на правосъдието, колегите му от СУ доц. д-р Боряна Мусева, доц. д-р Васил Пандов, доц. д-р Христо Христев. Към този час под документа са изброени 40 имена на професори, доценти, доктори, главни асистенти и асистенти от учебните заведения.
Юристите изразяват "своята дълбока тревога" и алармират за опасността от опита Народното събрание да бъде подтикнато да свика национален референдум в противоречие с Конституцията и в нарушение на ангажиментите, поети с присъединяването на страната ни към Европейския съюз.
Подписалите апела припомнят решение на Конституционния съд по повод свикването на подобен референдум. "При наличието на Решение №3 от 8.02.2024 г. по к.д. №13/2023 от година на Конституционния съд на Република България свикването на подобен референдум би представлявало нарушение на Конституцията. Правно необосновано е президентът на Републиката да предлага на българския парламент да пренебрегне конституционната уредба на страната и задълженията ѝ като член на Европейския съюз", посочват юристите.
Такъв акт подкопава доверието между България и нейните партньори в Европейския съюз, уронва международния ѝ авторитет и най-вече поставя под въпрос конституционните устои на българската демократична държава и принципа на върховенството на правото – основополагащ за българския правен ред, пишат юристите в апела си.
Демокрацията е завършен модел на организация на обществото, публичната власт и правото. Този модел гарантира управление, основано на волята и правата на гражданите, изразени и защитени в установените от Конституцията форми, допълват подписалите документа.
Авторите на апела призовават професионалната общност на българските юристи да заеме категорична позиция в защита на върховенството на правото и на развитието на България като демократична европейска държава, в съответствие с Конституцията и международните ангажименти на страната.
Те се обръщат с призив и към Народното събрание да не нарушава Конституцията и да не поставя под въпрос мястото на България в Европейския съюз.
Обръщаме се към българските граждани с призив за осъзнато и отговорно участие в един от най-съдбоносните моменти в съвременната ни история и чрез активната си позиция да не допуснем страната ни да бъде върната назад в своето развитие като свободна, правова и демократична европейска държава, пише в апела на юристите от четири университета.
В петък - 9 май, държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.