Признаха: Губим 653 млн. евро от второто плащане по ПВУ

Крайният срок за транша е август 2026-та, обясни вицепремиерът

Новини
12:15 - 26 Февруари 2025
2916
Признаха: Губим 653 млн. евро от второто плащане по ПВУ

Парите по второто плащане по Плана за възстановяване ще ни бъдат отказани със сигурност. Това стана ясно от брифинг на властта. Вицепремиерът Томислав Дончев даде и детайлите по казуса. 

"ПВУ е 1/3 от финансирането, на което България има право. След множество анализи и серия преговори ще ви запозная с някои детаили, които не са радостни нито за правителството, нито за българското общество. Мерките по целия план са 321, заяви той. 

До момента трябваше да изпълним 115. Второто плащане, което е за 653 млн. евро, не е под въпрос - то ще бъде отказано със сигурност, въпреки че България изпълни 85% от реформите. Парите, с които разполагаме, ще ни бъдат достатъчни до септември тази година. Крайният срок за извършване на плащания по ПВУ е август 2026 г.". Това каза вицепремиерът Томислав Дончев на брифинг в парламента в сряда.

"С колегите от ЕК постигнахме съгласие, че колкото и трудно да е, най-разумното е да стартира анализ, който да направим с колегите от Министерството на финансите за това кои от критериите по плана да отпаднат. Ще бъдем амбициозни, въпреки необходимостта от много реформи. Ще се опитаме да спасим част от финансирането по ПВУ и държавния бюджет за 2026 г.", посочи още Дончев.