Тончо Токмакчиев и Калин Врачански се спускат в Ада

Лилия Абаджиева за пръв път поставя „Божествена комедия“ на българска сцена

Култура
14:45 - 19 Януари 2026
811
Тончо Токмакчиев и Калин Врачански се спускат в Ада

Калин Врачански и Тончо Токмакчиев предприемат метафорично пътешествие в Отвъдното, което в търсене на Бога, ги отвежда в Ада, Чистилището и Рая. Двамата известни актьори влизат в образите съответно на Данте и на неговия водач Вергилий в спектакъла на режисьора Лилия Абаджиева по „Божествена комедия“ на италианския ренесансов поет и философ Данте Алигиери. За първи път на българска сцена се появява постановка по прочутата средновековна творба. Мястото на събитието е Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен.

Според литературните критици „Божествена комедия“ е шедьовърът на Данте и е универсално смятана за най-известното произведение в италианската литература. Амбициозната постановка разчита на многоброен актьорски ансамбъл, който включва близо 30 артисти.

Калин Врачански в ролята на Данте в спектакъла на Лилия Абаджиева "Божествена комедия"

Сред тях са актьорите от Театър "Васил Друмев" - Шумен - Александра Михайлова, Антония Велева, Александър Притуп, Борислав Вълов, Ванеса Пеянкова, Веселин Бърборков, Калин Пачеръзки, Натали Никова, Петар Андреев, Светльо Иванов, Стефан Мараджиев, както и студенти от класа на Лилия Абаджиева в Театралния колеж „Любен Гройс“ - Магдалена Бучкова, Михаил Булгуров, Моника Христова, Екатерина Гергинова, Цветослав Нецовски, Калина Георгиева, Борислава Бекярова, Йоана Методиева, Ивана Тодорова, Ина Галова, Теодора Янева, Мария Русева.

Драматизацията на творбата и музикалната картина са на самата режисьорка, сценограф на спектакъла е Васил Абаджиев, който е и съпруг на режисьорката, а техният син Иван се занимава с мултимедията. „Божествена комедия“ по Данте Алигиери е спектакъл, който превежда зрителя през сферите на Ада, Чистилището и Рая – не просто като пространствено пътешествие, а като драматичен вътрешен път на човешкия дух.

Постановката олицетворява философското наследство на Данте, в което човекът се изправя пред собствената си съдба, моралните си избори и възможността за духовно извисяване. Степените на греха и добродетелта, идеята за върховната справедливост и стремежът на душата към съвършенство ни съпътстват постоянно,  постовяйки въпросите за смисъла на съществуването.

Срещите на Данте с осъдените души и блажените се превръщат в сценични образи на човешката слабост, страдание и надежда, а фигурата на Беатриче сияе като символ на божествената любов и духовното просветление, открехват от екипа портите на спектакъла.

Постановката на Лилия Абаджиева откроява философска дълбочина на творбата с размислите за свободната воля, за човешката отговорност, за мястото на знанието и истината за живота на духа. Чрез поетиката на Данте и метафизичните визии спектакълът превръща живота на духа в зрелищно преживяване.

„Божествена комедия“ е път за надмогване на хаоса към вътрешно просветление и откриване на божествения порядък в света. Спектакълът носи всичко характерно за режисьорския почерк на Лилия Абаджиева, която създава театър на големите философски въпроси и на силното емоционално въздействие. Това не е просто драматизация на литературен шедьовър, а духовно пътуване, в което театърът става мост между човека и вечността, убедени са от творческия екип.

С тази дръзка мащабна продукция Шуменският театър аявява смело присъствието си на родната театрална сцена и поставя началото на редица събития, чрез които през годината театърът ще отбележи 170-годишнината от първото театрално представление в България, състояло се именно в Шумен през далечната 1856-а.