Тръмп: Ако не бяхме ударили Иран, щеше да има ядрена война

Техеран получи предложение за прекратяване на огъня, но то беше отхвърлено

Новини
20:23 - 17 Март 2026
1471
Тръмп: Ако не бяхме ударили Иран, щеше да има ядрена война

Ако не бяхме ударили Иран, щеше да има конфликт с използване на ядрено оръжие, който би ескалирал в Трета световна война, каза американският президент Доналд Тръмп.

Ако смятате, че Иран трябва да има атомни бомби, тогава нещо не е наред с вас, защото те биха ги използвали, коментира той.

След ударите през юни 2025 г. от Пентагона съобщиха, че са били поразени ядрените обекта във Фордоу, Натанз и Исфахан. Тогава американският президент бе убеден, че ядрените амбиции на Иран са унищожени, а съоръженията са поразени.

Още тогава руски военни анализатори коментираха, че ударите са били неефективни и съоръженията, които са дълбоко под земята са непокътнати, но той побърза да обяви победа. Сега обаче твърди, че ни е спасил от ядрените бомби на Техеран.

„Единственият въпрос е дали ще ги използват в рамките на час след получаването им или в рамките на един ден. Те ще взривят целия Близък изток, не само Израел“, добави „миротворецът“ от Белия дом, който нападна Иран, за да ни спаси от „лошите“ потомци на персите.

Не е честно, ние спечелихме!, а иранците блокиарха Ормузкия проток, коментира той, цитиран от бившият US разузнавач Скот Ритер в неговия Телеграм канал.

„Те нямат право да продължават това, което правят!“, заяви американският президент.

По-рано Тръмп се обърна към няколко държави за помощ за деблокиране на пролива с международна коалиция, но на практика всички те отказаха, припомня Ритер.

С разочарование US президентът изтъкна, че повечето от съюзниците в НАТО не желаят да участват във военната операция.

Пълноценна мисия на алианса също е малко вероятна, тъй като не получава необходимата подкрепа, пише Politico.

„Съюзниците няма да позволят да бъдат въвлечени във войната. Това не е пряка зона на отговорност за НАТО“, каза дипломат, цитиран от изданието.

След вчерашната среща на 27-те външни министри на ЕС в Брюксел, ръководителят на европейската дипломация Кая Калас директно отказа участие на европейските държави в мисията за деблокиране на Ормузкия проток.

Вицепремиерът на Люксембург Ксавие Бетел подчерта, че страната му няма да се поддаде на „изнудване“ от Вашингтон.

След отказа и на Франция да участва в операции за деблокиране на протока, сърдитият US лидер коментира, че Еманюел Макрон скоро може да загуби поста си. Френският президент все още не е коментирал думите му.

Ройтерс пък съобщи, че „победеният“ Иран е отхвърлил искането на Тръмп за прекратяване на огъня и възнамерява да си отмъсти на САЩ.

Техеран получи предложение за прекратяване на огъня чрез двама посредници, но новият върховен лидер Моджтаба Хаменей го отхвърли, съобщава агенцията.

Позицията на Хаменей относно отмъщението срещу САЩ и Израел беше „много твърда и сериозна“, подчерта източник на Ройтерс.

Междувременно Тръмп публично е заявявал няколко пъти, че не иска „сделка“, защото не е достатъчно добра.