Тръмп не искаше САЩ да напускат Афганистан

Това потвърди бившият министър на отбраната на страната Крис Милър

Свят
11:56 - 19 Август 2021
1948
Тръмп не искаше САЩ да напускат Афганистан

Висшите служители на президента Доналд Тръмп за национална сигурност никога не са възнамерявали да изтеглят всички американски войски от Афганистан, според нови изявления на Крис Милър, последният действащ министър на отбраната на Тръмп в интервю за Defense one.

Милър каза, че публичното обещание на президента да завърши изтеглянето на американските сили до 1 май, както е договорено с талибаните, всъщност бе игра, която маскира истинските намерения на администрацията на Тръмп: да убеди афганистанския президент Ашраф Гани да се откаже или да приеме споделяне на властта с талибаните и да запази някои американски войски в Афганистан за мисии за борба с тероризма.

Милър обяснява, че докато е бил най-висшият служител по борбата с тероризма в Съвета за национална сигурност през 2019 г., той е поръчал проучване, което е определило, че САЩ могат да продължат да провеждат антитероризъм в Афганистан само с 800 американски военни.

И до края на 2020 г., когато той бе временно изпълняващ длъжността министър на отбраната, твърди Милър, много служители от администрацията на Тръмп очакваха, че САЩ ще могат да посредничат в ново споделено правителство в Афганистан, съставено предимно от талибански служители. След това новото правителство ще позволи на американските сили да останат в страната, за да подкрепят афганистанската армия и да се борят с терористични елементи.

Този план така и не се случил, отчасти защото Тръмп загубил изборите за президент. Милър оспорва последните твърдения, че Тръмп е виновен за хаоса тази седмица в Кабул. Милър твърди, че въпреки честите публични обещания на Тръмп да прекрати войната в Афганистан и да прибере всички американски войски, много висши служители на националната сигурност в неговата администрация вярват, че пълното изтегляне не е неизбежно.

Призракът на публичните коментари на Тръмп се е задържал в новата администрация. В понеделник президентът Джо Байдън заяви, че сделката на Тръмп през февруари 2020 г. с талибаните и последващото изтегляне на войските, заедно с нарастващото желание на американската общественост да прекрати войната, остави на новия президент само два избора: изпращане на хиляди американски войници обратно в Афганистан или напълно и бързо да се оттеглят.

През декември Милър бе в Афганистан, за да обсъди официално с афганистанските лидери края на присъствието на американските войски. Отговорът на тогавашния президент Ашраф Гани изненадал Милър. "Очаквах враждебност", спомня си той в разговор с Defense One. "Вместо това той бе уважителен. Той говори за жертвите на американците. Той благодари на семействата на Златната звезда. Гани каза: "Вие направихте толкова много".

Но тонът на дискусиите се променя, когато Милър се среща с вицепрезидента на Гани, Амрула Салех, който също е изпълнявал ключови разузнавателни роли през годините. "Той влезе и просто говори за заплахата", каза Милър. "По същество съобщението беше: "Това ще бъде лошо. И ако това се случи, Ал Кайда ще се върне".

Делегацията на САЩ и техните афганистански колеги не обсъдиха стратегия и не навлязоха в подробности за това, което предстои по време на срещите, каза Милър. Участниците вече сякаш знаеха мрачните факти. "Не би било уместно да кажем "Ще се разпадне ли вашата армия?" Но, разбира се, всички мислехме така".