Трудно ще си купуваме жилища и през 2023-а

Цените на апартаменти и имоти ще падат през следващата година

Новини
22:01 - 17 Декември 2022
13639
Трудно ще си купуваме жилища и през 2023-а

Цените на жилищата в почти целия свят, включително и в България, се очаква да намалеят през идващата 2023 г. Това показва анкета на Ройтерс с близо 100 анализатори от целия свят. Но поне засега очакванията са намалението на цените в чужбина да е по-голямо, отколкото у нас. Освен това заради нарастващите лихви по ипотечните кредити, колкото и да поевтинеят имотите, това няма да ги превърне в по-достъпни.

Цените на жилищата в САЩ, Канада, Великобритания, Германия, Австралия и Нова Зеландия са нараснали с между 25 и над 50% след началото на пандемията в началото на 2020 г. Силният ръст, подклаждан от исторически ниските лихви и стремежа на милиони хора, които преминаха към работа от вкъщи, да се сдобият с по-голяма жилищна площ, тласна цените на имотите още повече извън възможностите на много купувачи на първо жилище, пише Ройтерс.

От девет изследвани жилищни пазара се очаква цените да паднат догодина в шест от тях.

Само на буксуващия имотен пазар в Китай, Индия и Дубай се очаква да има ръст.

Но макар цените на жилищата в развитите икономики да се очаква да намалеят с между 10 и 18% спрямо връхната им точка, тези спадове ще съставляват само около една трета от ръстовете по време на пандемията.

“По-високите лихви по ипотечните кредити ще натежат силно на търсенето и цените на жилищата през 2023 и 2024 г. Ръстът на разходите за живот също ще намали търсенето, тъй като някои потребители отлагат покупката на жилище”, отбелязват анализатори от Fitch Ratings и допълват, че има значителна несигурност за това с колко ще спаднат цените.

Например на нажежените преди време жилищни пазари в САЩ и Канада се очаква да има спад на цените от 12 до 17,5% спрямо връхната им точка, което е под необходимото понижение с между 20 и 25%, за да станат жилищата достъпни.

Цените на жилищата в Австралия и Нова Зеландия, които вече поевтиняха рязко през 2022 г., се очаква да продължат да спадат догодина с около 16-18%.

Последният път, в който цените на жилищата намаляха рязко, беше по време на световната финансова криза преди почти 15 години, но очакванията са повечето големи икономики да навлязат в плитка рецесия и поради това срив като преди 15 години не е вероятен.

“Цените ще трябва да намалеят с 30-40% в някои градове, за да се върнат към нивата си отпреди пандемията. А според консенсусното мнение не се насочваме към нова световна финансова криза”, коментира Кейт Евърет-Алън, ръководител на жилищните анализи в консултантската компания Knight Frank.

“Цените на жилищата в големите градове в България няма да се устремят силно надолу, както някои може би очакват. Между 5 и 15% в сравнение със сегашните цени ще поевтинеят жилищата, които са все още в ранни етапи на изграждане, защото интересът на клиентите към тях намаля най-силно”, каза пред “24 часа” кредитният консултант Тихомир Тошев.

Става дума за кооперации, които тепърва ще се строят, и предприемачите вече са калкулирали в тях повишените цени на строителните материали. Според него много инвеститори са смутени от турбуленциите на пазара и намалелия интерес към жилищата на зелено, което ще ги накара да са по-предпазливи в очакванията си за големи печалби. Освен това според Тошев през следващите месеци ще бъдем свидетели на нови схеми за плащане на такива апартаменти.

Другата категория жилища, които според него ще поевтинеят, са надценените.

“Става дума за около 15% от офертите на пазара. Ясно е например, че тристаен апартамент, макар и с паркомясто, в район “Витоша” няма как да струва 650 хиляди евро, за колкото се предлага. И собственикът му сам ще разбере скоро, че дълго време няма да може да го продаде с тази цена”, каза той.

Според управителката на “Бългериън Пропертис” Полина Стойкова поне през първата половина на 2023 г. няма да сме свидетели на съществено намаление на цените на жилищата, но при всички случаи ще има успокояване на пазара в това отношение, т.е. те ще спрат да нарастват с досегашните темпове.

“Надявам се да има и по-голямо предлагане, защото печалбите на предприемачите в сегашните условия са съществени и дано това ги стимулира да строят повече. Но при всички случаи ще имаме забавяне на обема на сделките. Лихвите по кредитите у нас все още не нарастват или поне не с темповете, характерни за Западна Европа”, каза тя.