Турция става главен газов играч в Средиземноморието
Сценарият, който е на масата, изисква реализирането на два газопровода
Американците изглежда настояват за две алтернативи, след като замразиха подкрепата си за проекта за газопровод EastMed между Гърция, Кипър и Израел. Сценарият, който е на масата, изисква реализирането на два газопровода, съобщава "Грийк сити таймс".
Първият ще започва от Египет, ще стига до Гърция и ще завършва в друга държава членка на ЕС. В същото време вторият ще започва от Израел в посока Турция. Това се подкрепя от гръцки дипломатически източници и анализатори, а архитект на новия проект е Амос Хохщайн, съветник по сигурността към Държавния департамент на САЩ.
"Твърди се, че Хохщайн е автор на неофициалния документ, с който беше оттеглена подкрепата на САЩ за газопровода, като преди няколко години според сведенията, той е проектирал и газопровод от Израел до Турция", казва професор Пампос Хризостом от Кипърския технологичен университет.
"Съвпадение ли е, че в този момент Ердоган скоро очаква израелския си колега в Турция, обявявайки планове за газови въпроси?", е въпросът, който той задава.
В статия в "Джерусалем пост", в която се цитира документален филм, излъчен от турски държавен канал, се твърди, че Хохщайн е заявил, че би се чувствал "крайно неудобно, ако САЩ подкрепят този проект" заради въздействието му върху околната среда. Планът за тръбопровода е "изцяло движен от политиката", но "сделките за много милиарди долари трябва да се движат от търговската страна", добави той.
Според Хризостом обаче Съединените щати не искат да разстроят Турция по редица причини.
"На своята везна САЩ, вместо да помогнат за интегрирането на Гърция и Кипър в енергийните планове, предпочетоха да не разстройват Турция и да приемат нейните възражения, отменяйки газопровода", каза професорът. "Кипър е големият губещ, който очевидно не е част от никакво планиране в момента, като има значителни шансове да излезе от газопровода East Med", подчерта той.
Както стана ясно по време на срещата на американския посланик в Атина с гръцкия министър на енергетиката, САЩ напълно подкрепят работата по интерконектора "Евроазия", т.е. електрическото свързване на Гърция, Кипър и Израел чрез подводен електрически кабел. Проектът се отнася до изграждането на подводен кабел с преносен капацитет от 2000 MW и обща дължина около 1200 км, като се очаква той да позволи двупосочен пренос на електроенергия.
"Но тук има противоречие... Докато Турция създава геополитически проблеми за тръбопровода, как ще позволи на същите страни да си сътрудничат с един кабел?", чуди се директорът на отдел "Изследвания и международни отношения" в Кипърския технологичен университет.
"Изглежда, че турците, след като си осигуриха подкрепата на САЩ за нереализирането на газопровода, отдават много по-малко геополитическо значение на електрическия кабел, който просто ще пренася електричество в двете посоки", допълва Хризостом.
Меморандумът за разбирателство между Гърция, Кипър и Израел за електрическата връзка на трите държави чрез кабела беше подписан през март 2021 г. През последните няколко дни обаче той отново излезе на преден план заради отмяната на газопровода. Проектът има и европейска "благословия" - както беше обявено от Европейската комисия, очаква се за проекта за междусистемна връзка "Евроазия" да бъдат отпуснати 657 млн. евро.