Учен отглежда най-скъпата порода крави в Еленския Балкан

Учен отглежда най-скъпата порода крави – Вагю в сърцето на Еленския Балкан. Марин Маринов е доктор по когнитивни науки и бивш преподавател в университети в Канада, и в България. Стопанството му, което се простира на площ от над 1000 декара е сред дивната природа на село Палици.
„Докторатът ми е от 1991 г. Занимавах се с изкуствен интелект още преди 35 години”, разказва д-р Марин Маринов.
Сега се е посветил на животновъдството.
„Една такава крава струва 15 000 долара в Япония, а при нас- 10 000 лева”, подчертава д-р Маринов.
Той е единственият фермер у нас, който развъжда тази порода, чието месо се слави като най-скъпо и вкусно в света. Цената му е от 1000 лв. за килограм, а рибай стекът достига 500 долара.
Идеята за отглеждане на Вагю идва след като ученият опитва за първи път месото на тази уникална порода.
"Казах си, че трябва да се занимавам с това. Така преди 5 години купих полуразрушени постройки в Палици. Всичко в района беше запуснато. Мястото беше превърнато в сметище и още изриваме натрупаните от едно време боклуци. Постепенно построихме една-две къщи, сега градим нов обор“, споделя фермерът пред "Труд".
Първоначално заедно с екипа си запаленият фермер купил 19 животни от Германия, въпреки ограниченията за износ на Вагю от Япония.
Произходът на породата извън Япония е свързан с програма за съхранение на генетичен материал в САЩ през 60-те години. С помощта на съвременни технологии, като ембриотрансфери и изкуствено осеменяване, Вагю се отглеждат в различни части на света.
Фермата в Палици прилага авангардни методи за грижа за кравите. Животните се хранят с чиста продукция от региона и са свободнопасящи. Работниците използват автоматични масажори за комфорт на говедата. Стопанството на д-р Маринов е единственото на Балканския полуостров, което е член на Австралийската развъдна асоциация за Вагю и участва в международна програма за развитие на породата.
"В момента имаме 220 животни, от които 120 са чистокръвно Вагю. Другата порода е Абърдин-Ангъс, която засега ни служи като резервно стадо за сурогатни майки, които да приемат ембриони вагю, тъй като вагюто е много скъпо удоволствие да си купиш цяло животно и въобще да създадеш голямо стадо. Вносът на тази порода е изключително труден. Заради това в момента работим основно с ембриони, но вече сме постигнали доста", категоричен е д-р Марин Маринов.
Той обяснява, че едно от неговите животни е станало №1 в Европа.
"Нарекли сме го "Европейският шампион" и се казва Кубрат. Още е малко, но е със супер генетика. Като генетически заложби е първенец в Европа, а в ранк-листата в света е на 74-то място", разкрива животновъдът.
Въпреки успехите на глобално ниво, фермата среща трудности в България. Липсата на субсидии и признание от страна на държавата затруднява дейността на елитното стопанство.
"За пет години успяхме да постигнем нещо, но всяка стъпка е много трудна. Не можем да кандидатстваме за никакви субсидии от държавата като ми се заявява: "Нямаш достатъчно години като фирма, ти нямаш печалба, печалбата ти е малка... Друг голям проблем е липсата на кадри. Заради това съм склонен да се възползвам от трудовата миграция и да наема работници от Узбекистан. Дори съм отправил искане за назначаване на семейство като мъжът ще работи във фермата, а жената ще се занимава с домакинството ", разкрива д-р Маринов.
Находчивият бизнесмен и екипът му обаче са амбицирани да развият фермата в Палици като най-съвременната на Балканите.
„Това е само началото“, споделя той, подчертавайки стремежа към иновации и високи стандарти в животновъдството.
Така, село Палици се превръща в значим участник на световната сцена за отглеждане на престижната порода Вагю.