Учени: Децата, заченати след аварията в Чернобил, нямат ДНК мутации от родителите си
Изследват 105 семейства, за да могат учените да сравнят ДНК на майка, баща и дете

Няма „допълнително увреждане на ДНК“ при децата, чиито родители са били изложени на радиацията от експлозията в Чернобил преди зачеването им, сочат данните на ново проучване, пише Би Би Си.
Участниците в изследването са родени между 1987 г. и 2002 г. и са изследвани целите им геноми.
Ръководител на изследването е проф. Мередит Йегер от Националния институт по ракови заболявания на САЩ. Тя се фокусира върху децата на работниците, които са били привлечени да помагат за почистването на силно замърсената зона около атомната електроцентрала и децата на евакуираните от изоставения град Припят, както и от други селища в 70-километровата зона около него.
Един от водещите изследователи, д-р Стивън Чанок, обяснява, че в изследването са участвали 105 семейства, за да могат учените да сравнят ДНК на майка, баща и дете.
"В проучването не разглеждаме какво се е случило с децата, които са били в утробата на майките си по време на инцидента, а мутации, които се наричат „de novo“. Те се появяват случайно в яйцеклетка или сперматозоид, а в зависимост от това къде в генетичния план на бебето възникват, могат да нямат никакво въздействие върху развитието им", добавя той.