Украйна отново атакува завода за дронове в Татарстан

Русия
14:19 - 23 Април 2025
877
Украйна отново атакува завода за дронове в Татарстан

Руското министерство на отбраната обяви, че днес около 12:20 ч. местно време (съвпада с българското) е бил свален украински безпилотен летателен апарат от самолетен тип над територията на Република Татарстан. Атаката е била неутрализирана от дежурните сили на противовъздушната отбрана, се посочва в официалното съобщение, цитирано от Би Би Си.

Според кадри, разпространени от руски Telegram-канали, дронът е бил свален в района на град Елабуга, където се намира специалната икономическа зона "Алабуга". По непотвърдена информация, там е разположен завод за производство на дронове-камикадзе, който е обект и на предишни атаки.

През последните месеци Елабуга вече беше мишена на украински дронови атаки, включително инцидент, при който няколко дрона предизвикаха пожар и повредиха съоръжения в същата зона.

Временно са били спрени полетите на летищата в Казан и Нижнекамск, вероятно като част от стандартните мерки за авиационна безопасност при засечена въздушна заплаха.

Към момента няма официални съобщения за пострадали или нанесени щети на земята. Руски източници посочват, че ситуацията се стабилизира, но не се изключва възможността за нови опити за атаки с дронове в региона.