Украйна предвидила мобилизацията в Русия
Министерството на външните работи на Китай призова всички страни да участват в диалог
Мобилизацията в Русия беше предвидима стъпка, която ще се окаже изключително непопулярна и показва, че войната не върви според плана на Москва. Това заяви пред "Ройтерс" Михайло Подоляк, съветник на ръководителя на канцеларията на украинския президент.
По негови думи руският лидер Владимир Путин се опитва да прехвърли вината за започването на "непредизвикана война" и влошаващата се икономическа ситуация в Русия върху Запада.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс пък разтълкува мобилизацията и предстоящите референдуми като признак, че Москва губи конфликта в Украйна.
Неспазването на обещанията на Путин да не мобилизира части от населението си и незаконното анексиране на части от Украйна са признание, че неговата инвазия се проваля, изтъкна той.
Никакви заплахи и пропаганда не могат да скрият факта, че Украйна печели тази война, международната общност е единна и Русия се превръща в глобален парий, допълни още министърът.
Речта на руския президент Владимир Путин беше тревожна ескалация и заплахите, които той отправи в нея, трябва да се приемат сериозно, заяви от своя страна британският външен министър Джилиан Кийгън пред "Скай нюз".
"Очевидно това е нещо, което трябва да приемем много сериозно, защото, знаете ли, ние нямаме контрол - всъщност, не съм сигурна, че и той има контрол. Това очевидно е ескалация", отбеляза тя.
Вицеканцлерът на Германия Робърт Хабек също определи като по-нататъшна ескалация на конфликта в Украйна обявената по-рано частична военна мобилизация в Русия.
Пред "Ройтерс" той заяви, че германското правителство обмисля своя отговор.
По думи на Хабек това е "поредната лоша и погрешна стъпка на Русия, която, разбира се, ще обсъдим и ще се консултираме политически относно това как да отговорим".
Министерството на външните работи на Китай пък призова всички страни да участват в диалог и консултации и да намерят начин да отговорят на опасенията за сигурността на всички държави, след като Путин предупреди Запада за това, което той определи като "ядрен шантаж".
Позицията на Китай по отношение на Украйна е последователна и ясна, заяви говорителят на китайското външно министерство Ван Уенбин на редовен брифинг.
От своя страна посланикът на Съединените щати в Украйна Бриджит Бринк отбеляза, че решението на Русия да проведе частична мобилизация и референдуми за независимост в окупираните региони на Украйна са "признаци на слабост".
"Фиктивните референдуми и мобилизацията са признаци на слабост, на руски провал. Съединените щати никога няма да признаят претенциите на Русия за уж анексирана украинска територия и ние ще продължим да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо", написа тя в Туитър.
С позиция излезе и премиерът на Нидерландия Марк Рюте. По негови думи заповедта за военна мобилизация в Русия е знак за паника в Кремъл, която не трябва да се приема като пряка заплаха за пълномащабна война със Запада.
"Мобилизацията, призоваването за референдуми в Донецк - всичко това е знак за паника. Неговата реторика за ядрените оръжия е нещо, което сме чували много пъти преди, и не ни изненадва", отбеляза той и призова за запазване на спокойствие.
В речта си Путин аргументира решението си с мотива, че Москва трябва да предприеме необходимите стъпки, за да защити своя суверенитет, тъй като Западът се стреми да "отслаби" и "унищожи" Русия.