Украинската църква за първи път ще празнува Коледа на 25 декември

Призивите за промяна само се засилиха след нахлуването на Русия в Украйна

12:09 - 21 Декември 2022
1445
Украинската църква за първи път ще празнува Коледа на 25 декември

Православните вярващи в Украйна винаги са празнували Коледа на 7 януари, но тази година това ще се промени за мнозина. За първи път Православната църква на Украйна (ПЦУ) разреши на своето паство да празнуват на 25 декември, пише "Политико".

Този ход създава разделителна линия с Русия, която празнува на 7 януари по стар стил, и вероятно ще задълбочи разрива между двете враждуващи църкви в Украйна.

През 2018 г. ПЦУ се отдели от едноименната Украинска православна църква (УПЦ), която се разглежда като политически свързана с Москва и е изправена пред обществени искания за закриването ѝ на фона на обвиненията, че е средище на петоколонисти - т.е. хора, които подкрепят и тайно помагат на враговете на страната, в която живеят.

Архиепископ Евстратий Зория от ПЦУ в Киев заяви пред „Политико”, че нагласа за промяна на датата има още от 2017 г., когато 25 декември стана официален празник в Украйна. Много от привържениците на църквата са лобирали за отказ от Юлианския календар, който се спазва от Руската православна църква.

Призивите за промяна само се засилиха след нахлуването на Русия в Украйна, което накара ПЦУ да позволи на своите 7000 енории да провеждат пълни религиозни служби на 25 декември, ако желаят.

Според Евстратий, още преди инвазията повече от една трета от украинците са искали да преминат към Григорианския календар. "Сега броят им вероятно е по-висок и ние провеждаме експеримент, за да се опитаме да разберем какво наистина искат богомолците", каза той.

"Няма да местим деня на Коледа", добави той. "Това ще бъде допълнителен ден за поклонение", като празненствата ще се провеждат в съответствие с официалния Юлиански църковен календар. Междувременно църквата "ще обмисли какво да прави в бъдеще и ще наблюдаваме внимателно колко паства се възползват от възможността да празнуват на 25 декември", продължи Евстратий.

Въпреки съпротивата на Кремъл и Руската православна църква, през 2019 г. ПЦУ получава църковна независимост от Константинополския патриарх Вартоломей I, смятан за духовен водач на православните вярващи по света. Решението му отмени вековно споразумение, което предоставяше на патриарха в Москва власт над църквата в Украйна.

Политическите различия са в основата на разкола между църквите в преобладаващо православната държава: прозападната ПЦУ предложи подкрепа на протестиращите на Майдана през 2014 г., които свалиха Виктор Янукович, наместника на Москва в Украйна. През последните години църквата е силен защитник на украинската държавност и суверенитет.

Свързаната с Русия УПЦ заяви през май, че е прекратила подчинението си на московския митрополит Кирил, яростен поддръжник на руския президент Владимир Путин, въпреки че малцина вярват, че разколът е искрен. Говорителят на църквата митрополит Климент отхвърли като политически трик решението на УПЦ да разреши на своите пасоми да празнуват на 25 декември, като го обяви за доказателство за това, че съперничещата църква не е религиозна институция, а политическа организация, която се стреми да изпълнява заповедите на правителството.