US учени правят гориво от човешки фекалии

Актуални новини
21:40 - 29 Март 2021
2647
US учени правят гориво от човешки фекалии

Нова технология на американски изследователи превръща биологичните отпадъци от човешкия живот във фосилно гориво. Процесът имитира начина, по който органичната материя се превръща в нефт в естествената среда, но вместо за милиони години, това се случва за няколко часа, предаде Technews.bg.

Учените от Тихоокеанската национална лаборатория (PNNL) във Вашингтон са успели да преобразуват изпражнения в „бионефт”, използвайки процес, наречен хидротермално втечняване. Той протича естествено в недрата на Земята, като превръща биологичните суровини в нефт под въздействие на високо налягане и високи температури. Но докато на природата това отнема милиони години, учените са ускорили процеса до няколко часа.

Как работи технологията? Инженерите са прокарали изпражнения, нагрети до 650 градуса по Фаренхайт (343,33° C) през тръба при налягане от 1360 кг на квадратен инч. Резултатът е водна течност, наречена бионефт, която е подобна на естествения нефт.

Все пак това не е първият преобразувател на човешки екскременти в гориво. През 2013 г. корейските инженери разработиха щам на ешерихия коли (E. Coli), който създава нефт в резултат на жизнена дейност. А през март тази година учени от Калифорнийския университет също обявиха, че възнамеряват да превърнат изпражненията в автомобилно гориво.