В Азия се увеличава търсенето на руски петрол

След руската инвазия в Украйна в края на февруари глобалните цени на петрола се повишиха

Русия
11:17 - 13 Юни 2022
2399
В Азия се увеличава търсенето на руски петрол

Индия и други азиатски държави се превръщат във все по-важен източник на петролни приходи за Москва, въпреки силния натиск от САЩ да не увеличават покупките си, докато Европейският съюз и други съюзници прекъснаха вноса на енергия от Русия в съответствие със санкциите заради войната срещу Украйна, предава Асошиейдет прес.

Тези продажби увеличават приходите от руския износ в момент, когато Вашингтон и съюзниците се опитват да ограничат финансовите потоци, подкрепящи военните усилия на Москва.

Индия, страна с население от 1,4 милиарда души, която се нуждае от много петрол, е погълнала близо 60 милиона барела руски петрол през 2022 г. досега, в сравнение с едва 12 милиона барела през цялата 2021 г., според компанията Kpler. Доставките до други азиатски страни, като Китай, също се увеличиха през последните месеци, но в по-малка степен.

В интервю за Асошиейтед прес, премиерът на Шри Ланка каза, че може да бъде принуден да купува повече петрол от Русия, тъй като страната му отчаяно се нуждае от гориво на фона на тежката икономическа криза, обхванала островната държава.

След руската инвазия в Украйна в края на февруари глобалните цени на петрола се повишиха, което дава на рафинериите в Индия и други страни допълнителен стимул да използват по-евтиния петрол, който Москва им предлага с големи отстъпки от $30 до $35, в сравнение със сорта Brent и друг петрол, който сега се търгува на около 120 долара за барел.

Значението на азиатския пазар за Русия нарасна, след като 27-членният Европейски съюз, основният пазар за руски изкопаеми горива, които осигуряват по-голямата част от чуждестранните приходи на Москва, се споразумя да спре повечето покупки на петрол до края на тази година.

"Изглежда, че сега се налага ясно изразена тенденция", каза Мат Смит, водещ анализатор в Kpler, проследяващ руските петролни потоци. Тъй като доставките на петрол сорт Urals са намалени до повечето европейски страни, суровият петрол вместо това тече към Азия, където Индия се превърна в основен купувач, следвана от Китай. През май около 30 руски танкера, натоварени със суров петрол, стигнаха до бреговете на Индия, разтоварвайки по около 430 000 барела на ден. Докладите за проследяване на кораби показват, че Турция е друга ключова дестинация.

Китайските държавни и независими рафинерии също засилиха покупките. През 2021 г. Китай беше най-големият единичен купувач на руски петрол, вземайки средно 1,6 милиона барела на ден, разделени поравно между тръбопроводни и морски маршрути, според Международната агенция по енергетика.

САЩ признават нуждата на Индия от достъпна енергия, но се стремят да убедят съюзници и партньори да не увеличават покупките на руска енергия", каза държавният секретар Антони Блинкън след среща на министрите на външните работи и отбраната на САЩ и Индия през април.

Междувременно САЩ и техните европейски съюзници са ангажирани в "изключително активни" дискусии за координиране на мерки, може би за формиране на картел, за да се опитат да поставят таван на цената на руския петрол, каза министърът на финансите Джанет Йелън на заседанието на финансовата комисия на Сената във вторник.

Целта би била да се запази потокът на руския петрол към глобалния пазар, за да се предотврати покачването на цените на суровия петрол, които вече са нараснали с 60% тази година, да се покачат още повече, каза тя.

Вносът на суров петрол от Индия нарасна от 100 000 барела на ден през февруари до 370 000 на ден през април до 870 000 на ден през май.

Вносът на Китай също нарасна допълнително тази година, което помогна на правителството на руския президент Владимир Путин да отчете излишък (профицит) по текущата сметка, най-широкият показател за търговията, от 96 милиарда долара за четирите месеца, приключващи през април.