В Лондон стартира делото за присъдите на българите, признати за виновни в шпионаж за Москва

Новини
07:51 - 07 Май 2025
774
В Лондон стартира делото за присъдите на българите, признати за виновни в шпионаж за Москва

Шестима българи, признати за виновни в шпионаж в полза на Москва и очакващи размера на наказанието им, се явяват от днес пред лондонски съд, предаде Франс прес.

Четирима мъже и две жени са били част от шпионска мрежа. Това са Ваня Габерова, Катрин Иванова, Бисер Джамбазов, Тихомир Иванчев, Орлин Русев и Иван Стоянов, посочва агенцията. Те ще разберат какви са наказанията им след няколкодневен процес в съда "Олд бейли" в Лондон.

Между 2020 г. и  2023 г. българите са извършили операции по шпионаж във Великобритания, Австрия, Испания, Германия и Черна гора, насочени по-специално срещу дисиденти на Кремъл и журналисти.

Един от членовете на групата я е кръстил „Миньоните“ по името на малките жълти човечета от едноименната анимационна продукция. По подобие на тези персонажи и шестимата обвиняеми са извършвали операциите си в полза на руското военно разузнаване. Трима от тях оспориха обвиненията си и съдът ги призна за виновни. Трима други признаха вината си.

По време на разследването полицията е установила шест операции на шпионите благодарение на анализ на над 100 000 съобщения, открити в платформата „Телеграм“, използвана от Русев, който е ръководел операциите от дома си в Грейт Ярмаут в Източна Англия. Той е получавал разпореждания от австриеца Ян Марсалек, бивш оперативен директор на компанията „Уайъркард“.

Откакто избяга от Германия, където е издирван от правосъдието, Марсалек се намира в Москва под фалшива самоличност, защитаван от руското разузнаване, според журналистическо разследване от 2022 г.

Орлин Русев е получил над 200 000 евро за финансиране на дейностите си. След арестуването на групата през февруари 2023 г. разследващите са намерили у дома му много оборудване, свързано с шпионажа, като микрофони и камери, скрити във вратовръзка, бутилка сода, плюшена играчка, както и софтуер или комплекти за фалшифициране на паспорти.

Групата по-специално е взела под прицел българския журналист Христо Грозев, който разследваше руското разузнаване. Под прицела на групата е бил и Роман Доброхотов, руски журналист и дисидент, базиран във Великобритания и основател на сайта „Инсайдър“. Мишена на групата е бил и Бергей Рискалиев, бивш казахстански политик, получил бежански статут във Великобритания.

Групата е наблюдавала и американска военна база близо до Щутгарт в Германия, като е мислела, че там се обучавали украински военни да боравят със системи „Пейтриът“.

Групата е практикувала шпионаж „в промишлени мащаби“ в полза на Русия, заяви ръководителят на звеното за борба с тероризма на лондонската полиция Доминик Мърфи в края на процеса, в който беше призната вината на обвиняемите и добави, че не е виждал подобно нещо в над 20 години кариера.

Във Великобритания правосъдието беше сезирано по няколко случая на предполагаем шпионаж за Москва. Мъж на 64 години на име Хауърд Майкъл Филипс беше обвинен, че е подпомагал руското разузнаване и ще бъде съден през юли.