В очакване на банков лиценз за Великобритания „Револют“ отчете рекордна печалба
Главният изпълнителен директор и съосновател на британския финансов технологичен гигант "Револют" (Revolut) Николай (Ник) Сторонски заяви, че е оптимист за шансовете на компанията да получи лиценз за банкова дейност във Великобритания, тъй като ръстът на потребителите доведе до рекордни печалби за цялата година, преди облагането с данъци, съобщава Си Ен Би Си.
В интервю пред медията той заяви, че "Револют" се чувства уверен в осигуряването на лиценз за банкова дейност в Обединеното кралство, след като преодоля някои основни пречки в над тригодишното си усилие за получаване на одобрение от регулаторните органи.
"Надяваме се, че рано или късно ще го получим", каза Сторонски.
Той отбеляза, че големият обем на дейности които "Револют" извършва означава, че компанията се нуждае от повече време, за да получи одобрение за банковия си лиценз, отколкото в случаите на по-малки компании. Няколко малки финансови институции са успели да получат одобрение с малко клиенти, добави той.
"Разбира се, ние сме много големи, така че се изисква допълнително време."
"Револют" е лицензирана институция за електронни пари (EMI) във Великобритания, но все още не може да предлага кредитни продукти като кредитни карти, потребителски кредити или ипотеки. Банковият лиценз би ѝ позволил да предлага заеми в страната. Компанията подаде заявление през 2021 година, но оттогава се сблъсква с дълги забавяния.
Ключов проблем беше, че нейната структура на дяловете е несъвместима с правилника на Службата за пруденциална регулация (Prudential Regulation Authority - PRA) на "Банк ъв Ингланд" (Bank of England).
"Револют" има множество класове акции и някои от тях преди това са имали преференциални права. Едно от условията, поставени "Банк ъв Ингланд" за предоставяне на банков лиценз в страната, беше да свие своите шест класа акции в обикновени ценни книжа.
Компанията разреши този проблем, като сключи сделка с японския технологичен и инвестиционен гигант "СофтБанк" (SoftBank), за да прехвърли дяловете си във фирмата в единен клас, като се откаже от преференциалните права, твърди източник, запознат с проблема.
Финтех компанията публикува днес финансови резултати, показващи, че печалбата преди данъци за цялата година е нараснала до рекордните за нея 438 милиона британски паунда (545 милиона долара) през 2023 година. Приходите на компанията са нараснали с 95 на сто до 1,8 милиарда британски лири (2,2 милиарда долара) спрямо 920 милиона британски лири (1,1 милиарда долара) през 2022 година.
Виктор Стинга, главен финансов директор на "Револют", заяви, че растежът на компанията произтича от рекорден скок в броя на потребителите – нови 12 милиона клиенти през миналата година, както и силно представяне във всички свои ключови бизнес направления, включително такси за карти, абонаменти и др.
"Смятаме 2023 година за това, което бихме нарекли година на пробив от гледна точка на растеж и рентабилност", каза още Стинга.
Ръстът на приходите се движи от три основни фактора, включително ръст на клиентите, силно представяне в ключовите дейности на приходите и значителен скок в приходите от лихви, които според финансовия директор сега представляват около 28 на сто от приходите на компанията.
Той добави, че "Револют" е превърнала упражняването на финансова дисциплина в ключов приоритет през миналата година, като държи под око оперативните разходи и възприема философията на "бюджетиране на нулева основа", при която всеки нов разход трябва да бъде оправдан и отчетен, преди да бъде счетен за приемлив.
Това означава, че административните разходи нарастват с 49 на сто, много по-малко от приходите, които почти се удвояват на годишна база.
"Револют" инвестира по-агресивно в реклама и маркетинг, като миналата година компанията е вложила 300 милиона долара, допълни Стинга. Решенията за бизнес банкиране на компанията също са основен приоритет, като са обучени около 900 служители в сферата на B2B плащанията (бизнес към бизнес).