Външно към Македония : С този език на омразата накъде?!

Служебният министър иска гаранции от Скопие за изпълняване на договореното

Балкани
14:59 - 05 Юли 2021
3071
Външно към Македония: С този език на омразата накъде?!

Колко пъти трябва да повтаряме, че процесът на присъединяване на Северна Македония към ЕС не е само желанието на ЕС. Тоест, трябва да има и доказани, и недоказани действия от нейна страна, за да бъдат убедени не само европейските партньори, но и България, че те имат желание за решение на проблемите, които в момента съществуват. Това заяви външният министър Светлан Стоев.

Българската дипломация работи по две линии - едната е двустранният диалог и второ, даване в преговорната рамка на гаранции, че договорите, които са подписани със Северна Македония, ще бъдат изпълнявани и в бъдеще, обясни Стоев.

Когато ние видим изпълнението на условията, които сме поставили, естествено, че средата за по-нататъшен период ще бъде различна. За съжаление, това което виждаме в езика на омраза, което се прокарва, не говори добре. Не сме чули разграничение от страна на официален източник за това, което беше казано - дайте си сметка колко е обидно това, посочи служебният министър.

Ние сме партньори в НАТО и възниква въпросът как можем да воюваме заедно при такива отношения, каза той.

Би ми се искало да има резултат по време на словенското европредседателство. Говорих с моя словенски колега, ще говорим, ще обсъждаме, но очакваме от македонската страна изпълнение на клаузи подписани още 2017 г. и не разбираме защо не се изпълняват, допълни външният министър.