Върховният съд на САЩ блокира делото за детско робство срещу "Нестле"

Компанията не подлежала на санкции, защото злоупотребата се е случила извън територията на щатите

Новини
14:58 - 18 Юни 2021
1837
Върховният съд на САЩ блокира делото за детско робство срещу "Нестле"

Върховният съд на САЩ реши, че хранителните гиганти "Нестле" и "Каргил" не могат да бъдат съдени за детското робство в африкански ферми, откъдето компанията изкупува какаото си, съобщава BBC Business.

До делото се стигна, след твърденията на шестима души от Африка, които твърдят, че като деца са били жертва на трафик от Мали и че са били принудени да работят във ферми за какао за американските компании в Кот д'Ивоар.

Обвинението твърди, че и двете компании продължават търговия с роби, за да поддържат цените на какаото ниски

Американският съд обаче отсъди, че "Нестле" и "Каргил" не подлежат на санкции, защото злоупотребата се е случила извън територията на САЩ.

Около 70% от какаото в света се произвежда в Западна Африка и голяма част от него се изнася за Америка. Смята се, че 1,56 милиона деца работят във ферми за какао в Кот д'Ивоар и Гана, според доклад, публикуван от Министерството на труда на САЩ миналата година.

В настоящото дело африканците твърдят, че са били принудени да работят във фермите за какао между 12 и 14 часа на ден, разбира се без да им се плаща нищо. Те също така казват, че са

били държани под въоръжена охрана дори когато спят, за да им попречат да избягат. Единственото, което са получавали за робския си труд е било малко храна.

Защитата на съдените компании твърди, че случаят трябва да бъде насочен срещу трафикантите и фермерите, които са държали хората в такива условия

Съдът окончателно постанови, че макар и "Нестле" и "Каргил" да предоставят на фермите в Африка технически и финансови ресурси, няма доказателства, че бизнес решения, взети в САЩ, са довели до принудителния робски труд.

Разбира се, за активистите, които се борят с шоколадовите фирми от години, решението на съда е истински удар. Според изпълнителния директор на International Rights Advocates - Тери Колингсуърт, много решения, взети от "Нестле" и "Каргил" в САЩ, са помогнали да се проправи път за използване на деца роби в Африка