Вашингтон: Русия може отново да използва "Орешник" в Украйна
Вашингтон не смята, че руската хиперзвукова балистична ракета "Орешник" ще промени хода на войната в Украйна, въпреки че Москва може да я използва отново в близките дни. Това заяви американски представител в сряда, цитиран от "Ройтерс'.
Русия изстреля за първи път ракетата "Орешник" на 21 ноември по украинския град Днипро, като президентът на Русия Владимир Путин я представи като отговор на украинските атаки срещу руска територия с американските ракети ATACMS и британските Storm Shadow. Путин определи "Орешник" като оръжие с разрушителна сила, съизмерима с ядрена бомба, дори с конвенционален боен заряд, и го нарече "непрехващаем".
Американски официален представител, пожелал анонимност, заяви, че ракетата няма значително влияние на бойното поле:
"Смятаме, че "Орешник" е опит на Русия да тероризира Украйна, който ще се провали."
Според руски данни ракетата носи множество бойни глави, способни да поразяват различни цели едновременно, характеристика обичайно свързана с междуконтиненталните балистични ракети. Въпреки това, Вашингтон подчерта, че "Орешник" вероятно е "експериментално" оръжие, с ограничено количество произведени единици и с по-малка бойна глава от други използвани от Русия ракети.
САЩ обявиха, че ще доставят още системи за противовъздушна отбрана на Украйна, за да неутрализират заплахата от руски ракети. Това става в момент, когато руските сили напредват най-бързо от първите седмици на конфликта.
Путин намекна, че "Орешник" може да бъде използван отново срещу "центрове за вземане на решения" в Киев, ако Украйна продължи атаките с оръжия с далечен обсег, предоставени от Запада.
Президентът Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност следващия месец, настоява за бързо примирие и преговори за край на войната, което поставя под въпрос дългосрочната подкрепа на Вашингтон за Украйна.
Войната, започнала с руската инвазия през 2022 г., е довела до десетки хиляди жертви, милиони разселени и най-голямата криза в отношенията между Русия и Запада от Карибската криза през 1962 г.