Вдигат уникален комплекс в елитен столичен квартал
Проектът предвижда високи блокове на мястото на бившия завод "Витоша" в "Лозенец"
В един от най-елитните столични квартали изграждат приказен комплекс. На мястото на бившия завод "Витоша" на бул. "Черни връх" в столичния район "Лозенец" предстои изграждането на изключително високи сгради, което със сигурност ще затрудни още повече автомобилния трафик в София.
За това сигнализира Фейсбук страницата "Деволюция", в която са поместени и визуализации на бъдещите блокове.
Според публикация в сайта на инвеститора "Артстрой 1" комплексът "Витоша арт" ще бъде реализиран в 2 фази. В първата предстои изграждането на 15-етажна сграда със 7 входа и 319 апартаменти и пентхауси, детска градина с двор, 9 търговски обекта и 3 офиса.
В следващата фаза ще се вдигнат още 2 нови сгради с няколко входа. Първата ще е с 3 високи секции със 154 апартамента, медицински център за индивидуални практики и амбулатория за извънболнична помощ, 5 търговски обекта и 7 офиса, поясняват инвеститорите. Втората сграда ще е изцяло с лице към бул. "Черни връх" и ще е със 75 апартамента в два входа, ресторант на два етажа, магазин и офис.
Подробният устройствен план за новия комплекс бе одобрен през 2023 г. от бившия главен архитект на София Здравко Здравков. Теренът е с големина около 31 дка и в него беше разрешено застрояването със сгради с кота корниз 50 метра, което се очертава да бъде реализирано почти изцяло. Исканията на инвеститора бяха за 107 000 кв. м обща разгъната застроена площ на надземното застрояване, а на подземното - 62 000 кв. м. Планирано беше изграждането на 547 апартамента.
Коментиращите под публикацията в "Деволюция" призовават Столична община да следи внимателно дали ще бъдат изпълнени изискванията за задължително озеленяване в бъдещия комплекс. "Традиционно са нашарили всичко в зеленина. Те знаят, че това привлича купувачи. Ние знаем, че въобще няма да изглежда така, дори след 10 г., когато дърветата се очаква да се развият и на база на което въобще получават акт 16. По-интересно е, че дори така представеното пищно озеленяване е против изискванията. Дърветата например следва да имат повече и по-дълбок почвен слой. Не го правят, защото биха имали по-малко квадратура за продажба. Знаем също, че чиновниците в районната община и други администрации ще пуснат каквото и да е "по документи" без значение от дори постните от конкретика сега изисквания. Знаем, че са длъжни да проверяват 5 г. след пускането на имота, особено при сигнали, дали кашпите на снимката не са преместени да се броят като озеленяване на друг обект или дори бутафорната трева не е бетонирана, какъвто пример дадох наскоро", написа блогърът Боян Юруков, който от години следи строителните разрешения в София.
Другият въпрос, който интересува живеещите в района, е как инвеститорът ще осигури паркоместа за всички автомобили, които се очаква да се появят с вдигането на новия жилищен комплекс.