Велика Събота е, часове ни делят от Великден
Православните храмове с тържествени литургии на открито
Днес е Велика събота - последният ден от Страстната седмица преди Великден. В този ден църквата възпоменава погребението на Исус Христос, извършено от юдеите Йосиф и Никодим и слизането на Спасителя в царството на тъмнината - ада.
Велика събота е свързана с погребението и оплакването на Божия син от Света Богородица.
След най-тъжния ден – Разпети петък, времето отброява последните часове до най-светлия празник – Възкресението. Днес се меси обредния хляб и е последният ден, в който може да се боядисат яйцата.
На този ден, тялото на Исус е снето от кръста, обвиват го в пелени с благовония и го полагат в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалче от Голгота.
Първосвещениците и фарисеите знаели, че Христос е предрекъл възкресението Си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат Тялото на Иисуса, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му, освобождава пленените там души, за да отвори отново за нас райските двери на Великден.
На Велика събота в полунощ всички православни храмове отслужват тържествено богослужение, а кулминацията в свещената литургия е възгласът „Христос воскресе“, на което вярващите отвръщат "Во истину воскресе".
Тази година, заради епидемията, тържествените служби в храмовете ще бъдат на открито. Вярващите няма да могат да се съберат един до друг, за да съпреживеят най-светлия момент, а тези, които все пак ще отидат в църквите, трябва да спазват всички правила за безопасност, за да не бъде помрачен празникът. Великденската литургия от храма „Св. Александър Невски“ ще бъде предавана на живо по телевизията и така всеки ще бъде съпричастен със светлия църковен празник.